Улюблена справа кожної дитини — це гра, але є у неї і своя частина відповідальності, яка включає навчання вдома, в школі, допомогу по дому. Більшість батьків хочуть, щоб малюки самостійно, без нагадування і примусу виконували свої обов’язки. Якщо цього не відбувається, вважають їх несамостійними, ледачими, безвідповідальними. Як навчити дитину самостійності? Спочатку непогано б розібратися, що таке самостійність, якими якостями повинен володіти малюк, щоб виявляти цю вольову сторону особистості.
Яка дитина самостійна? Головні особливості розвитку самостійності у дітей
Подивимося, як виявляється дитяча самостійність у навчанні. Необхідні якості формуються у віці 5-11 років, тобто на етапі дошкільного розвитку дитини, навчання в початковій школі. Саме цю вікову категорію ми будемо вивчати.
Отже, що повинен вміти учень, щоб успішно справлятися з виконанням домашнього завдання, не звертаючись за допомогою до батьків?
- Бути готовим до інтенсивної розумової роботи.
- Працювати продуктивно, заради результату.
- Організувати процес навчання.
Тобто малюк повинен розуміти, що від нього вимагається, точно виконувати інструкції у вирішенні завдань. Він повинен розуміти сенс кожного слова в завданні з математики та інших предметів, швидко засвоювати інформацію, легко її запам’ятовувати, аналізувати і робити висновки, а вже потім приймати самостійне зважене рішення. Він повинен встигати з виконанням всіх покладених на нього завдань, не дивлячись на труднощі.
Як навчити дитину бути самостійною? Плюси і мінуси участі батьків у навчальному процесі
Дитяча самостійність — результат терплячого, послідовного виховання, здатності батьків відійти у бік і дати дитині можливість випробувати свої сили, вирішувати спочатку маленькі, а потім і більш серйозні завдання з повною відповідальністю за їх результати.
Що повинні робити батьки
- Розвивати дитячий інтелект — крім уміння читати і рахувати, тренувати різносторонні розумові здібності, навчальні навички, мислення.
- Розвивати навички планування. На перших етапах маленьким учням потрібна допомога в організації режиму дня, розкладу уроків і домашніх справ, послідовності виконання домашнього завдання.
- Займатися розвитком критичного мислення, а саме здатності самостійно знаходити і виправляти свої помилки.
- Навчити грамотно формулювати свої думки.
- Навчити просити про допомогу вчителя або батьків, якщо проблема виявилася надто важкою.
Батьки повинні набратися терпіння, тому що розвиток самостійності — процес не одного дня. Чого не можна робити, так це доручати дітям відповідальність за справи, які вони ще не вміють робити, доробляти за ними роботу, перехоплювати ініціативу, якщо у дитини виникли труднощі. Маленький учень швидко звикає до ролі пасивного спостерігача, якщо дорослі намагаються вирішувати всі проблеми замість нього.
Ефективні способи навчити дитину самостійності. Розвиваючі курси для дітей
Насправді діти 5-11 років і так всіляко прагнуть вийти з-під опіки батьків та намагаються обходитися без допомоги дорослих. Звичайно, не завжди виходить, а труднощі можуть позбавити ентузіазму. Але є безпрограшні способи зацікавити малюка в тому, щоб доводити до кінця всі розпочаті справи. Користь приносить:
- заохочення ініціативи;
- створення конкурентного середовища, де малюк не дозволить собі здатися (діти дуже залежать від думки оточуючих, зокрема ровесників, педагогів, батьків);
- розвиток гнучкого, багатозадачного розуму, здатного вирішувати навіть критично складні завдання;
- розвиток внутрішньої дисципліни і мотивації.
Школа ментальної арифметики Соробан® (soroban.ua) використовує ці засоби, щоб навчити дитину самостійності, розкрити внутрішній потенціал, показати можливості для розвитку і мотивувати на успішне навчання. В Україні це найбільший центр всебічного розвитку особистості дитини, мета якого якраз полягає в тому, щоб навчити дошкільнят і школярів вчитися.