Refresh

This website mycity.mk.ua/ is currently offline. Cloudflare's Always Online™ shows a snapshot of this web page from the Internet Archive's Wayback Machine. To check for the live version, click Refresh.

Як виховати в дитині самостійність

Улюблена справа кожної дитини — це гра, але є у неї і своя частина відповідальності, яка включає навчання вдома, в школі, допомогу по дому. Більшість батьків хочуть, щоб малюки самостійно, без нагадування і примусу виконували свої обов’язки. Якщо цього не відбувається, вважають їх несамостійними, ледачими, безвідповідальними. Як навчити дитину самостійності? Спочатку непогано б розібратися, що таке самостійність, якими якостями повинен володіти малюк, щоб виявляти цю вольову сторону особистості.

Яка дитина самостійна? Головні особливості розвитку самостійності у дітей

Подивимося, як виявляється дитяча самостійність у навчанні. Необхідні якості формуються у віці 5-11 років, тобто на етапі дошкільного розвитку дитини, навчання в початковій школі. Саме цю вікову категорію ми будемо вивчати.

Отже, що повинен вміти учень, щоб успішно справлятися з виконанням домашнього завдання, не звертаючись за допомогою до батьків?

 1. Бути готовим до інтенсивної розумової роботи.
 2. Працювати продуктивно, заради результату.
 3. Організувати процес навчання.

Тобто малюк повинен розуміти, що від нього вимагається, точно виконувати інструкції у вирішенні завдань. Він повинен розуміти сенс кожного слова в завданні з математики та інших предметів, швидко засвоювати інформацію, легко її запам’ятовувати, аналізувати і робити висновки, а вже потім приймати самостійне зважене рішення. Він повинен встигати з виконанням всіх покладених на нього завдань, не дивлячись на труднощі.

Як навчити дитину бути самостійною? Плюси і мінуси участі батьків у навчальному процесі

Дитяча самостійність — результат терплячого, послідовного виховання, здатності батьків відійти у бік і дати дитині можливість випробувати свої сили, вирішувати спочатку маленькі, а потім і більш серйозні завдання з повною відповідальністю за їх результати.

Що повинні робити батьки

 1. Розвивати дитячий інтелект — крім уміння читати і рахувати, тренувати різносторонні розумові здібності, навчальні навички, мислення.
 2. Розвивати навички планування. На перших етапах маленьким учням потрібна допомога в організації режиму дня, розкладу уроків і домашніх справ, послідовності виконання домашнього завдання.
 3. Займатися розвитком критичного мислення, а саме здатності самостійно знаходити і виправляти свої помилки.
 4. Навчити грамотно формулювати свої думки.
 5. Навчити просити про допомогу вчителя або батьків, якщо проблема виявилася надто важкою.

Батьки повинні набратися терпіння, тому що розвиток самостійності — процес не одного дня. Чого не можна робити, так це доручати дітям відповідальність за справи, які вони ще не вміють робити, доробляти за ними роботу, перехоплювати ініціативу, якщо у дитини виникли труднощі. Маленький учень швидко звикає до ролі пасивного спостерігача, якщо дорослі намагаються вирішувати всі проблеми замість нього.

Ефективні способи навчити дитину самостійності. Розвиваючі курси для дітей

Насправді діти 5-11 років і так всіляко прагнуть вийти з-під опіки батьків та намагаються обходитися без допомоги дорослих. Звичайно, не завжди виходить, а труднощі можуть позбавити ентузіазму. Але є безпрограшні способи зацікавити малюка в тому, щоб доводити до кінця всі розпочаті справи. Користь приносить:

 • заохочення ініціативи;
 • створення конкурентного середовища, де малюк не дозволить собі здатися (діти дуже залежать від думки оточуючих, зокрема ровесників, педагогів, батьків);
 • розвиток гнучкого, багатозадачного розуму, здатного вирішувати навіть критично складні завдання;
 • розвиток внутрішньої дисципліни і мотивації.

Школа ментальної арифметики Соробан® (soroban.ua) використовує ці засоби, щоб навчити дитину самостійності, розкрити внутрішній потенціал, показати можливості для розвитку і мотивувати на успішне навчання. В Україні це найбільший центр всебічного розвитку особистості дитини, мета якого якраз полягає в тому, щоб навчити дошкільнят і школярів вчитися.