Проблемний кредит — що робити, якщо немає коштів на виплату?

Якщо виникли фінансові труднощі і ви усвідомили, що не зможете повною мірою виконувати свої боргові зобов’язання перед банком по кредиту, ні в якому разі не потрібно пускати все на самоплив, з надією, що все як-небудь саме владнається. Необхідно брати ініціативу в свої руки. Це вбереже від багатьох неприємностей і продемонструє кредитору ваше бажання вирішити проблему.

Розбираємось з штрафними нарахуваннями

Перше, що потрібно зробити — зробити запит на виписку по кредитному рахунку для оцінки реальної ситуації. Ви зрозумієте, скільки з кожного платежу йшло при попередніх погашеннях на які статті виплат. Чи порушує банк законодавство при списанні, порушуючи ваші права? Адже згідно законодавства почерговість статей списання повинна виглядати наступним чином – спочатку списуються прострочені і поточні відсотки, потім частина основного боргу, в останню чергу йде списання штрафних і комісійних заборгованостей фінансової установи. У реальності, найчастіше, ми бачимо дещо іншу картину: банк спочатку списує відсотки і санкційні платежі і лише в останню зменшує основне тіло позики. А саме останнє реально зменшує ваш борг.

Правильно розрахувавши суму часткового погашення ви зможете реально зменшувати свою заборгованість, а не просто годувати банк за рахунок погашення його комісійних і штрафних платежів.

Примітка! Варто відзначити, якщо у вас іпотека, черговість статей погашення там може діяти дешо інакше:

  1. заборгованість за відсотками;
  2. заборгованість по основному боргу;
  3. поточні відсотки;
  4. поточний основний борг;
  5. неустойка (штрафи, пені);
  6. інші платежі.

Як діяти?

Оцінивши реальний стан справ при відсутності коштів на повне погашення, вашим наступним завданням буде прийняття кроків по фіксації поточної ситуації, шляхом реструктуризації заборгованості.

Для цього необхідно написати листа в банк з метою його інформування, з детальним описом причин погіршення вашого становища (збільшення витрат, зменшення зарплати…), бажано з максимальним документальним підтвердженням. Вкажіть, що незважаючи на ситуацію, що склалася, ви готові виконувати свої боргові зобов’язання, але, просите про відстрочку або реструктуризацію заборгованості, з метою зменшення суми регулярних платежів за рахунок збільшення періоду кредитування. При цьому, продовжуйте оплачувати частину регулярних платежів до моменту винесення рішення з питання, це буде характеризувати вас як сумлінного позичальника, який незважаючи на виниклі труднощі, готовий виконувати свої зобов’язання, хоч і в урізаному вигляді.

Цей крок врятує від більшості штрафних санкцій, які передбачені в будь-якому договорі в рясній кількості. Якщо виявили недобросовісне списання заборгованості банком, описане в пункті 1, то після такого листа у них залишається вибір – або погодитися з вашими аргументами і розробити новий графік платежів, або вирішувати спір в судовому порядку. Повірте, швидше за все буде обраний перший варіант. Для правильного перерахунку і вирішення безлічі правових нюансів, рекомендуємо скористатися послугами фахівців – антиколекторів.

Резюме

  • продовжувати оплачувати частину регулярних платежів;
  • направити письмовий запит на отримання виписки по рахунку;
  • (бажано в супроводі фахівця) оцінити реальний стан рахунку і розробити стратегію вирішення проблеми (відстрочка, реструктуризація, перерахунок) і наступний лист \ серія листів до фінансової установи.

По матеріалам фінансового порталу КредитФАК.