Refresh

This website mycity.mk.ua/ is currently offline. Cloudflare's Always Online™ shows a snapshot of this web page from the Internet Archive's Wayback Machine. To check for the live version, click Refresh.

Як сонячні батареї стали яблуком розбрату в Єланці

30 апреля, 2019 22 :46

Альтернативна енергетика, до якої належать сонячні електростанції, розвивається у всьому світі. В Україні сонячні батареї теж з’являються, зокрема й на Миколаївщині. Але такі інвестиційні проекти не завжди привітно зустрічають люди. На Єланеччині через сонячні електростанції розгорівся конфлікт. Чим він закінчиться, поки важко сказати. Проте деякі відповіді на питання намагалися знайти «Єланецькі новини».

Передмова 

Історія з сонячними батареями вийшла заплутана, тому не дивно, що виникли непорозуміння. Дозволи, детальні плани, селищна рада, РДА, Держгеокадастр, забудовники… Зазначимо, що на сьогодні забудовників два — ТОВ «Грінен» та ТОВ «Сіті Солар».

Щоб пригадати, з чого все починалося, повернемося до подій 2017 року. Тоді «Єланецькі новини» писали, як на диво швидко фірма «Грінен» отримала необхідні дозволи від Єланецької селищної ради та Єланецької РДА. Тоді головою РДА була Олена Посашкова. Одразу зазначимо, що це лише узгодження на розроблення детального плану, а не оренду землі. Остаточні накази для розробки документації та відведення саме цих ділянок, про які йде мова, не в повноваженнях органів місцевого самоврядування, а Держгеокадастру.

Отже, 1 вересня 2017 року фірма звернулася до Єланецької селищної ради, а вже 7 вересня місцеві депутати проголосували за надання згоди на виготовлення землевпорядної документації, необхідної для надання в оренду ділянки.

Чи всі розуміли за що голосують, закрадаються сумніви. Прочитайте лише формулювання: «Надати згоду на виготовлення землевпорядної документації щодо надання земельної ділянки ТОВ «Грінен» про виділення земельної ділянки в оренду для будівництва…». З такими фразами заплутається навіть юрист.

А 12 вересня Єланецької РДА надає дозвіл на розроблення детального плану території земельної ділянки під будівництво сонячної електростанції.

Важливий момент для будівництва таких об’єктів — громадські слухання. Чи знали про них єланчани? Знов сумніви. На сайті селищної ради знаходимо протокол. Згідно з ним, провели слухання 7 лютого 2018 року, тобто у середу, об 11 години. Погодьтесь, не найкращий час зібрати велику кількість людей. Присутні були лише 46 осіб.

Важливий момент: у протоколі йдеться про те, що 6 вересня було проведено сходку за участі власників корів «Бантишево», і «враховуючи позитивний настрій громади» питання винесли на розгляд селищної ради. Зрештою, за результатом слухань селищна рада не заперечувала погодити документи у межах повноважень.

Два роки потому

І ніби все було спокійно, але вже 2019 року, а саме у березні, місцеві жителі почали бити тривогу через встановлення сонячних батарей на території колишньої конюшні. Як виявилося, за цей час вже з’явилася друга фірма. Про те, що є кілька забудовників, хто виділяв землю, жителі одразу не зрозуміли. Хіба їм хтось роз’яснив все?

Голова селищної ради Любов Баденко, коли ми їй телефонували, одразу дала зрозуміти, що до виділення землі стосунку не має: оскільки це державна земля, цим опікується Держгеокадастр. Чи законно все, чекали відповіді прокуратури.

Щоб прояснити, хто ж забудовники, надсилаємо запити до Держгеокадастру та Єланецької РДА. Зазначимо, що у ГУ Держгеокадастру Миколаївської області не вдалося поки взяти коментар через відрядження фахівця, який може прояснити цю ситуацію, а також через свята. Тому поки показуємо, що сказали у відповіді на запит.

Дійсно, згідно з документами, ТОВ «Грінен» отримала в ділянку у 22 га на території Єланецької селищної ради. Угода про оренду на 30 років була підписана 20 серпня 2018 року. Друга компанія — ТОВ «Сіті Солар» — отримала також на 30 років ділянки площею 9 га на території Ясногородської сільради (угода від 21 грудня 2018 року) та 18 га — Єланецької селищної ради (угода від 11 жовтня 2018 року). У виділенні землі порушень не бачать.

У Єланецькій РДА відповіли майже те саме, проте уточнили, що «Грінен» затвердили детальний план території за межами селищної ради 12 лютого 2018 року,  «Сіті Солар» — за межами Єланецької селищної ради розпорядженням від 21 серпня 2018 року, за межами Ясногородської сільради — розпорядженням від 30 листопада 2018 року.

До речі, компанія «Сіті Солар» має кіпрське «коріння», про що свідчать дані Єдиного реєстру фізичних та юридичних осіб.

Що отримали 

Для багатьох місцевих жителів інформація про будівництво сонячних батарей на другій ділянці ТОВ «Сіті солар» — території колишньої конеферми — стала новиною. Вони розповідають, що в цілому не проти будівництва сонячних батарей. Проте не хочуть бачити їх поблизу житлових будинків, а саме в 50 метрах, річки та замість пасовища: вільної території для фотоелементів, на думку єланчан, вистачає. Чи є вплив на здоров’я та зовнішнє середовище сонячних панелей, також ніхто достеменно не пояснив. А побоювання у людей на цей рахунок є.

Крім того, місцеві активісти Павло Ткаченко та Володимир Бур’ян зазначили, що коли запитали представників компанії, як будуть утилізувати сонячні панелі, ті відповіли, мовляв, як доживете, побачите. Строк придатності батарей становить 25-30 років.

Ще претензії місцевих — вирубка близько 700 молодих сосен, як проводилися громадські слухання та зневажливе ставлення забудовників до людей.

Щодо громадських слухань Ткаченко зазначив, що у документах підписи поставили 15 осіб, більшість з яких — представники селищної ради, їхні родичі, та майбутні працівники електростанції. А жителів вул. Зелений Кут, біля якої встановлять батареї, не запитали.

Перший заступник голови Єланецької РДА Ольга Гуліна, яка зараз виконує обов’язки голови РДА, у телефонній розмові розповіла, що слухання проводилися у червні 2018 року. Людей було небагато, але вони підтримали інвестора, зокрема прийшли зацікавлені в роботі, депутати. Повідомлення про проведення слухань оприлюднювали у місцевій газеті.

Також Гуліна повідомила, що сосни, які вирубили, перебувають на території Ясногородської сільради. За документами це державна земля — рілля, а сосен на папері немає. Тобто цілеспрямовано вирощування зелених насаджень там не проводилося. Нині ж єланчани чомусь обурилися.

Місцеві жителі збираються подавати позов до суду. На їхню думку, влада перебуває у зв’язці із забудовниками, але не чує людей. Гуліна також погоджується з позовом. За її словами, всі документи з боку РДА оформлювали, як належить. Проте акцентує: вона дозвіл на будівництво не давала, а лише розпорядження про затвердження детального плану території.

Також, за її словами, із забудовниками селищна рада уклала угоду, за якою надходитиме 500 тис. податків на рік від кожної фірми, 15 млн вкладають у ремонт підстанції, відремонтують декілька доріг, а на дитсадки дадуть 250 тис. грн.

Наразі на території бачимо стрічку, «будку», де сидітиме охорона, перериту дорогу до території, де вирубили сосни.

Відсутність комунікації та недовіра до влади

Зараз на першій ділянці, виділеній «Грінен», сонячні панелі встановлені. На другій — «Сіті Солар» — все попереду. Але місцеві жителі виступають проти обох.

Чи є законним встановлення сонячних батерей на Єланеччині, з’ясовувати юристам і суду. Проте з цієї історії вже можна зробити висновок: на поверхні лежить відсутність комунікації між місцевими жителями та владою.

Не всі розуміють, що таке сонячні батареї — чи шкодять вони, чи ні, — яка процедура виділення ділянок. Та й взагалі, кому належать ці ділянки, й у кого є повноваження розпоряджатися землею. Звісно, що і не всі хочуть чути ці пояснення. Проте завдання керівництва селища та району — все детально пояснити. Слухання ніби проводили, та скільки людей взагалі про них знали? Натомість зараз ми бачимо лише недовіру жителів до влади.