Міський голова може позбавляти депутатів слова, якщо вони виступають на сесії російською, — мовний омбудсмен

4 февраля, 2021 16 :33

Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь заявив, що міські голови можуть позбавляти депутатів права виступу на сесіях, якщо ті відмовляються говорити українською. Про це він розповів в інтерв’ю «Радіо Свободі».

За його словами, відповідальним за дотримання мовного законодавства є головуючий на засіданнях профільних комісій, а якщо мова йде про пленарне засідання відповідної місцевої ради то сільський, селищний або міській голова, або голова обласної ради.

«Він має право попередити виступаючого, якщо він з числа депутатів, і нагадати норму закону і в тому числі попередити його про те, що він може забрати в нього слово. Сьогодні все в руках органів місцевої влади, які мають всі необхідні для того повноваження», – пояснив Кремінь.

Уповноважений також зазначив, штрафи за недотримання закону будуть можливі лише з липня 2022 року. Наразі ж до до міських голів від офісу уповноваженого направляють звернення, або до відома депутата доводять відповідні статті мовного закону, які обов’язкові до виконання, якщо було зафіксоване порушення.

Нагадаємо, 2 лютого на сесіїї Миколаївської міської ради депутати  від партії «Опозиційна платформа — За життя» Владислав Чайка та Олександр Мєдвєдєв відмовилися виступати українською. Тоді міський голова Олександр Сєнкевич почав синхронно перекладати їх.

Це не перший раз, коли в Миколаївській міській раді депутати від «ОПЗЖ» ігнорують закон про мову. Раніше Руслан Москаленко під час постійної депутатської комісії з питань освіти відмовився говорити українською мовою.

Зауважимо, що в законі «Про забезпечення функціонування української мови як державної» є стаття 12, де вказується, що робочою мовою органів місцевого самоврядування, в тому числі засідань, заходів, зустрічей і робочого спілкування, є державна мова.

Журналісти MyCity запитали у депутатів Миколаївської міськради, як вони ставляться до цього закону. Результати опитування дивіться в сюжеті:

Читайте також: Мовний омбудсмен дав рекомендації, як перейти на спілкування українською.