Стало відомо, скільки та які порушення щодо використання української мови зафіксовано на Миколаївщині

9 февраля, 2021 18 :09

Станом на 9 лютого на адресу уповноваженого із захисту державної мови з Миколаївської області надійшло два звернення, в яких заявники вказують, на їхню думку, про порушення мовного законодавства. Про це повідомив в коментарі інтернет-виданню My City уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.

Одне зі звернень стосувалося ненадання інформації або послуг державною мовою в одному з відділень «Миколаївобленерго» в обласному центрі, про що раніше наше видання вже повідомляло. А друге звернення надійшло від мешканців Миколаєва щодо відсутності українськомовної версії у миколаївських інтернет-видань. Яких конкретно видань це стосується, омбудсмен не відповів.

«Найсвіжіше звернення стосувалося того, що інтернет-видання м. Миколаєва не мають україномовної версії. У нас готується відповідь. Що стосується сайтів інтернет-магазинів, то ця норма вступила в дію з 16 січня 2021 року. Відповідно до статті 30 (Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» — ред.) сфера обслуговування повинна бути забезпечена українською мовою. Що стосується інтерфейсів комп’ютерних програм, інтернет-сайтів органів влади, місцевого самоврядування, державних і комунальних підприємств, то вони повинні мати українськомовну версію з 16 липня 2022 року», — сказав Кремінь.

З приводу цього звернення Секретаріат Уповноваженого може надати тільки роз’яснення, оскільки вимога закону щодо інтернет-видань ще не набрала чинності.

Водночас омбудсмен висловив занепокоєння, що досі залишається чинним рішення Миколаївської міської ради №19/4 від 21 серпня 2012 року про надання російській мові статусу регіональної мови м. Миколаєва.

«Наскільки мені відомо, воно досі не скасоване», — зазначив він.

Також Креміня непокоїть те, що депутати Миколаївської міськради на засіданнях постійних комісій, під час минулої сесії говорили недержавною мовою.

«Хотів би нагадати, що депутати Миколаївської міської ради, вступаючи в свої повноваження, складали присягу, якою зобов’язувалися дотримуватися Конституції України, законів, працювати на благо громади. Їхній обов’язок володіти державною мовою визначений Розділом 3 ст. 9 Закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Крім цього, стаття 12 мовного закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної» визначає, що робочою мовою діяльності органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (підприємств, установ та організацій державної і комунальної форм власності, у тому числі мовою засідань, заходів, зустрічей та мовою робочого спілкування — ред.) є державна мова. Я звертаюсь через ваше інтернет-видання і до наших депутатів, і до голів профільних комісій, і до Миколаївського міського голови діяти відповідно до закону. Якщо ви бачити порушення, обов’язково нагадуйте про норми закону, вимагайте від депутатів дотримання присяги, яку вони склали на вірність громади, і не допускайте порушення Конституції та мовного закону. Я думаю, що виступи, які лунали недержавною мовою, передусім були політичними. Але, думаю, сьогодні у демократичної більшості Миколаївської міської ради достатньо волі, щоб вимагати від депутатського корпусу дотримання всіх без винятку законів України», — додав він.

Загалом по Україні станом на сьогодні зафіксовано 590 звернень мовного закону, які стосуються сфери обслуговування, освіти, органів місцевого самоврядування, транспорту, охорони здоров’я, комунальних установ.

«З одного боку така мінімальна кількість звернень із міста Миколаєва та області говорить про те, що сфера обслуговування в своїй переважній більшості стала українськомовною. А з іншого боку, звертаюсь до миколаївців, якщо ви справді бачити, що порушуються ваші права, надсилайте таку інформацію на нашу адресу. Ми готові реагувати і захищати ваші права», — резюмував Кремінь.

Нагадаємо, з 16 січня набрала чинності ст. 30 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної».

2 лютого на сесіїї Миколаївської міської ради депутати  від партії «Опозиційна платформа — За життя» Владислав Чайка та Олександр Мєдвєдєв відмовилися виступати українською. Тоді міський голова Олександр Сєнкевич почав синхронно перекладати їх.

В свою чергу уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь заявив, що міські голови можуть позбавляти депутатів права виступу на сесіях, якщо ті відмовляються говорити українською.

Це не перший раз, коли в Миколаївській міській раді депутати від «ОПЗЖ» ігнорують закон про мову. Раніше Руслан Москаленко під час постійної депутатської комісії з питань освіти відмовився говорити українською мовою.

8 лютого депутат Миколаївської міськради від «ОПЗЖ» Максим Невінчанний на комісії з питань ЖКГ відмовився розмовляти українською. 

Зауважимо, що в законі «Про забезпечення функціонування української мови як державної» є стаття 12, де вказується, що робочою мовою органів місцевого самоврядування, в тому числі засідань, заходів, зустрічей і робочого спілкування, є державна мова.

Журналісти MyCity запитали у депутатів Миколаївської міськради, як вони ставляться до цього закону. Результати опитування дивіться в сюжеті: