На Миколаївщині встановлять перший пам’ятний знак археологу Борису Мозолевському

10 февраля, 2021 19 :46

В Миколаївській області відкриють пам’ятний знак українському археологу й поету Борису Мозолевському (1936 – 1993). Ініціаторами проєкту є директор Веселинівського районного історичного музею Юрій Бурим та керівник гуртка «Історичне краєзнавство» Веселинівського будинку дитячої творчості Сергій Шепета, повідомляє Суспільне.

«Звернення ініціативної групи щодо встановлення погруддя Борису Мозолевському подали на розгляд Веселинівського селищного голови й депутатів селищної ради. Запланували реалізувати проєкт у 2021 році. Борис Мозолевський народився в селі Миколаївка у Веселинівському районі 85 років тому. Пів століття тому він знайшов у скіфському кургані унікальний артефакт – золоту пектораль», – розповів Юрій Бурим.

Науковий співробітник Інституту археології НАН України Кирило Горбенко розповів кореспондентам Суспільного, що головними світовими археологічними знахідками ХХ століття є золото Тутанхамона й скіфська пектораль, яку віднайшов Борис Мозолевський у 1971-му. Це нагрудна прикраса вагою понад кілограм і діаметром 30 см.

За словами Кирила Горбенка, досі немає однозначної відповіді на запитання, яким чином вдалося залишити пектораль в Україні.

«Це диво, що пектораль не забрали в Москву. Це питання вирішували на найвищому рівні. За однією з версій, це відбулося завдяки проукраїнській позиції першого секретаря ЦК КП України Петра Шелеста. Інколи московський центр загравав з окраїнами імперії. І це був якраз той рідкісний випадок, коли Шелесту вдалося відстояти інтереси України», – сказав Кирило Горбенко.

Науковий співробітник Інституту археології НАН України Олександр Смирнов розповів, що ця знахідка врятувала Бориса Мозолевського від політичних репресій. Наставником Мозолевського був археолог Олексій Тереножкін. Він захищав Мозолевського, коли написали донос, що Тереножкін утримує в експедиції «антирадянські налаштовану людину Мозолевського». За це Тереножкіна виключили з компартії.

«У ті часи всі археологи були під наглядом КДБ. Але Мозолевський був на особливому контролі. Бо він один із небагатьох, хто завжди говорив українською мовою, писав вірші, які вважали антирадянськими. Він не приховував свої націоналістичні переконання. Завдяки пекторалі Мозолевського не заарештували як учасника руху шістдесятників, як його друга поета Василя Стуса. Але він все одно був на «гачку» КДБ до проголошення незалежності України», – розповів Олександр Смирнов.