Майже за місяць від Миколаївщини надійшло 6 скарг щодо порушення мовного закону

12 февраля, 2021 15 :49

З 16 січня по 11 лютого 2021 року до Уповноваженого із захисту державної мови щодо захисту прав на отримання інформації та послуг державною мовою, усунення перешкод та обмежень у користуванні державною мовою, надання консультацій та додаткової інформації звернулося 605 громадян з різних куточків України. Про це йде мова на сторінці омбудсмена в Фейсбуці.

Найбільше звернень та скарг продовжує надходити із Києва та Київської області (276). У східних, південних та західних областей України — незначна кількість можливих порушень (наприклад, Луганська область – 7, Миколаївська – 6, Донецька – 4, Тернопільська – 4, Херсонська, Рівненська, Івано-Франківська, Закарпатська, Хмельницька по 2 звернення).

Переважна більшість (281) звернень стосується відсутності української версії вебсайтів про надання послуг та сайтів інтернет магазинів. 126 громадян поскаржилися на порушення своїх прав, перешкоди та обмеження у користуванні державною мовою у сфері обслуговування. Найбільше таких порушень (53) виявлено киянами. Також продовжує надходити інформація щодо використання недержавної мови деякими депутатами місцевих рад міст Миколаєва, Одеси, Дніпра, Запоріжжя, а також щодо можливих порушень мовного законодавства у сфері освіти.

Зауважимо, що 9 лютого в коментарі інтернет-виданню My City уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь повідомив, що на Миколаївщині зафіксовано тільки 2 порушення. Одне зі звернень стосувалося ненадання інформації або послуг державною мовою в одному з відділень «Миколаївобленерго» в обласному центрі, про що раніше наше видання вже повідомляло. А друге звернення надійшло від мешканців Миколаєва щодо відсутності українськомовної версії у миколаївських інтернет-видань.

2 лютого на сесіїї Миколаївської міської ради депутати  від партії «Опозиційна платформа — За життя» Владислав Чайка та Олександр Мєдвєдєв відмовилися виступати українською. Тоді міський голова Олександр Сєнкевич почав синхронно перекладати їх.

В свою чергу уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь заявив, що міські голови можуть позбавляти депутатів права виступу на сесіях, якщо ті відмовляються говорити українською.

Це не перший раз, коли в Миколаївській міській раді депутати від «ОПЗЖ» ігнорують закон про мову. Раніше Руслан Москаленко під час постійної депутатської комісії з питань освіти відмовився говорити українською мовою.

8 лютого депутат Миколаївської міськради від «ОПЗЖ» Максим Невінчанний на комісії з питань ЖКГ відмовився розмовляти українською. 

Зауважимо, що в законі «Про забезпечення функціонування української мови як державної» є стаття 12, де вказується, що робочою мовою органів місцевого самоврядування, в тому числі засідань, заходів, зустрічей і робочого спілкування, є державна мова.

Журналісти MyCity запитали у депутатів Миколаївської міськради, як вони ставляться до цього закону. Результати опитування дивіться в сюжеті: