Від збору насіння до відновлення лісів: як і для чого на Миколаївщині збирають шишки

16 февраля, 2021 09 :03

На підприємстві «Миколаївське лісове господарство» триває процес заготовки і переробки шишки. Їх заготовлюють під територію всього лісгоспу – це 9,5 тисяч гектарів: Новоодеського, Миколаївського та Андріївського лісництв. Про це йде мова в сюжеті «Суспільного«.

Робітники Андріївського лісу збирають шишки. Юрій Буток працює на підприємстві більше 30 років. За його словами, цього року через погодні умови шишок, придатних для насіння, менше ніж минулого. Причина – надто тепла погода.

«Ми збираємо зелені та тверді шишки. Якщо «вдарить» тепло, то шишка відкривається і насіння випадає», – сказав Юрій Буток.

Сезон збору шишки триває з листопада до лютого, в залежності від погодних умов.

До Андріївського лісництва на заготовку та переробку шишки привозять з усіх лісництв Миколаївського району.

«Збирали шишки в урочищі Балабанівка, в Галицинівці, Михайло-Ларіному. Вибирали ті лісонасіннєві ділянки, де є якісна, здорова шишка», – розповів директор ДП «Миколаївське лісове господарство» Микола Гордієнко.

За його словами, цього року через високі температури багато побитої шкідниками та недозрілої шишки.

Після того, як шишку зібрали, її сушать у спеціальній сушарці. Тут, в Андріївському лісництві, робітники зробили її самі.

«Є і піч, і бойлер з водою, все зроблено своїми руками. Поставили звичайні панцерні радянські ліжка. Спробували і в нас вийшло», – сказав лісничий Андріївського лісництва Володимир Загамула.

Шишки висипають на ліжка та сушать при температурі 45–55 градусів. Також, дотримуються вологості 25–35%.

«Розпускається вона десь 10–12 годин – це одна закладка. Закладка – 150 кілограмів. Вихід насіння різний, залежить від якості шишки. Вихід 1,5–2% від сирої маси шишки», – розповів Володимир Загамула.

Після розкриття шишок насіння висипається на землю.

За словами Загамули, насіння перетирають вручну старим дідівським методом, після чого його провівають на вітру. Потім насіння пропускають через воду.

«Пусте насіння буде спливати, важке насіння буде нижче. Ми його просушуємо, обробляємо марганцем та іншими фунгіцидами і відправляємо  на Вінницьку лісонасіннєву станцію. Там проводять досліди і дізнаються про стан насіння», – сказав Володимир Загамула.

На кінець березня–початок квітня насіння сосни сіють на лісовому розсаднику Новоодеського лісництва. Зараз тут росте сосна, посіяна у 2020 році.

«Сіяли її з насіння, сівалкою, спареними рядочками. На гектарі виходить 66 тисяч погонних метрів. Осіння інвентаризація показала, що на цій площі виросло 824 тисячі маленьких дерев», – розповіла помічниця лісничого Новоодеського лісництва Лариса Стоянова.

Сіянці ростуть на піщаних ґрунтах. Поливають насадження влітку, коли спека.

«Поливаємо через один день, крапельним поливом. У нас система каналів є на лісовому розсаднику, вона була створена ще у 1983 році. Також ми викопала криницю, з якої беремо воду», – сказала Стоянова.

Ця сосна буде рости ще рік. В дворічному віці її пересадять в ті ліси, які потребують відновлення, інша частина дерев буде висаджена на окрему плантацію. Пізніше такі дерева реалізовуватимуться на новорічні свята.

У штаті «Миколаївського лісового господарства» 45 працівників. Фінансується підприємство зі спецфонду, що залежить від рубок головного користування ресурсних областей.