У ВР внесли законопроекти про колабораціонізм

25 февраля, 2021 14 :06

В Верховну Раду група нардепів внесла два законопроекти, які встановлюють кримінальну відповідальність за колабораційну діяльність. Про це свідчать дані, опубліковані на сайті ВР.

Поки що тексти законопроектів №№ 5144 и 5143 не опубліковані. Але нардеп від «Слуги народу» Євгенія Кравчук на своїй сторінці в Фейсбуці пояснила, що мається на увазі під цими законопроектами.

Законопроект № 5144 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів (щодо встановлення кримінальної відповідальності за колабораційну діяльність)» передбачає обмеження доступу колаборантів до обіймання посад, пов’язаних із виконанням функцій держави чи місцевого самоврядування, терміном на 15 років та інші покарання для осіб, які співпрацювали з державою-агресором, її окупаційною адміністрацією та/або її збройними чи воєнізованими формуваннями.

Зокрема, колабораційною діяльністю визнаватиметься: публічне заперечення громадянином України здійснення збройної агресії проти України, встановлення та утвердження тимчасової окупації частини території України або публічні заклики громадянином України до: 1) підтримки рішень та/або дій держави-агресора, збройних формувань та/або окупаційної адміністрації держави-агресора; 2) співпраці з державою-агресором, збройними формуваннями та/або окупаційною адміністрацією держави-агресора; 3) невизнання поширення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями України.

Це буде каратися:
— позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю терміном від десяти до п’ятнадцяти років.

«Добровільне обіймання громадянином України посади, не пов’язаної з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора», — написала вона.

— позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю терміном від 10 до 15 років з конфіскацією майна або без такої.

«Здійснення громадянином України пропаганди у навчальних закладах, а також дії громадян України, спрямовані на впровадження освітніх стандартів держави-агресора».

— виправними роботами терміном до 2 років або арештом до 6 місяців, або позбавленням волі терміном до 3 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю терміном від 10 до 15 років.

«Передача матеріальних ресурсів незаконним збройним чи воєнізованим формуванням, створеним на тимчасово окупованій території, та/або збройним чи воєнізованим формуванням держави-агресора, та/або провадження господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, в тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора».

— штрафом до 10 тис. неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення волі терміном від 3 до 5 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю терміном від 10 до 15 років та з конфіскацією майна.

«Добровільне обіймання громадянином України посади, пов’язаної з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно- господарських функцій, у незаконних органах влади або добровільне обрання до таких органів, а також участь в організації та проведенні незаконних виборів та/або референдумів на тимчасово окупованій території, або публічні заклики до проведення таких незаконних виборів та/або референдумів на тимчасово окупованій території».

— позбавленням волі терміном від 5 до 10 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю терміном від 10 до 15 років та з конфіскацією майна або без такої.

«Організація та проведення заходів політичного характеру та/або здійснення інформаційної діяльності у співпраці з державою-агресором, та/або його окупаційною адміністрацією, спрямованих на підтримку держави-агресора, її окупаційної адміністрації чи збройних формувань та/або уникнення нею відповідальності за збройну агресію проти України, активна участь у таких заходах».

— позбавленням волі терміном від 10 до 12 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю терміном від десяти до п’ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої.

«Добровільне обіймання громадянином України посади в незаконних судових або правоохоронних органах, а також добровільна участь громадянина України в незаконних збройних чи воєнізованих формуваннях, створених на тимчасово окупованій території, та/або в збройних формуваннях держави-агресора чи надання таким формуванням допомоги у веденні бойових дій проти Збройних Сил України та інших військових формувань України».

— позбавленням волі терміном від 12 до 15 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю терміном від 10 до 15 років та з конфіскацією майна або без такої.

Законопроект № 5143 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів (щодо забезпечення відповідальності осіб, які здійснювали колабораційну діяльність)» доповнює попередній законопроєкт у частині обмеження доступу до виконання окремих функцій, пов’язаних із проведенням виборів усіх рівнів, а також доступу до військової служби та допуску до державної таємниці для осіб, які співпрацювали з державою агресором, її окупаційною адміністрацією та/або її збройними чи воєнізованими формуваннями. Також він встановлює додаткові правові підстави для ліквідації політичних партій, громадських, благодійних чи релігійних організацій, професійних спілок та громадських формувань з охорони громадського порядку та державного кордону, уповноважені особи яких здійснювали таку співпрацю.

Зауважимо, що 2 лютого на сесії депутати Миколаївської міської ради підтримали звернення до керівництва держави з приводу необхідності розробки та прийняття закону про колабораціонізм.

Нагадаємо, 31 грудня 2020 року депутат Невінчанний опублікував в Фейсбуці скріншот з привітання президента РФ Володимира Путіна. Такий вчинок місцевого політика не залишився без уваги. У коментарях Невінчанному коректно і не дуже нагадали про те, що Путін є президентом держави-агресора, яка окупувала український Крим, а також бере участь у війні проти України на Донбасі. Миколаївська міська рада 2 лютого на сесії засудила депутата.

Пізніше депутат Миколаївської міської ради від «Європейської солідарності» Станіслав Мартиросов назвав Невінчанного відвертим колаборантом.