На Миколаївщині знайшли пам’ятник Леніну та комуністичну символіку, яку досі не демонтували

27 февраля, 2021 13 :49

У селі Костувате, що у Вознесенському районі (раніше Братському районі) Миколаївської області, місцева влада досі не демонтувала пам’ятник Леніну, бюст Карла Маркса та барельєфи з комуністичною символікою. Про це йдеться у сюжеті «Суспільне. Миколаїв».

Від Миколаєва до села Костувате 160 кілометрів. Саме у цьому селі досі не запровадили декомунізацію. У центрі села стоїть пам’ятник Володимиру Леніну.

Бетонний монумент на розваленому постаменті стоїть біля місцевого будинку культури. Поруч із пам’ятником збереглися барельєфи з комуністичною символікою. А біля управління місцевої приватної агрофірми є бюст Карла Маркса та стела з назвою колишнього колгоспу.

Жителі села не нарікають на такі пам’ятки. Достеменно невідомо ані автора монументів, ані точний рік встановлення пам’яток. Статую Леніна встановили тут під час будівництва місцевого будинку культури. Це початок 80-х років ХХ століття.

Староста села Олександр Бондаренко говорить: як і будинок культури, так і пам’ятники, зараз на балансі приватної агрофірми «Вікторія». Ще до утворення об’єднаних громад Костуватська сільська рада рішенням сесії рекомендувала їхній демонтаж. Та власник фірми Віктор Степанов відмовлявся, мотивуючи це тим, що хоче зберегти пам’ятки в цілісному стані.

«Це наскільки звично для наших жителів. Єдине, що могло викликати ажіотаж – це огульне знищення. Ніхто не проти, щоб його демонтувати, але ж красиво зняти в цілості і сохранності», – сказав Олександр Бондаренко.

Голова Новомар’ївської сільської об’єднаної територіальної громади Тамара Фесько розповіла, що на території колишнього Братського району комуністичні пам’ятки залишились лише в селі Костувате.

Миколаївська облдержадміністрація ще у 2015 році зобов’язала усі районні держадміністрації впровадити декомуністичні закони. Братська райдержадміністрація зверталася до поліції щодо демонтажу костуватських комуністичних пам’яток.

Поліція у свою чергу вела роз’яснювальні роботи з головою сільської ради Олександром Бондаренком щодо кримінальної відповідальності. Про це йдеться у відповіді на інформаційний запит журналістів до виконувачки обов’язків начальника управління інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації Олени Іваненко.

Чому у приватній агрофірмі не дослухались до рекомендацій влади, власник Віктор Степанов журналістам пояснити відмовився. Проте надав документи, які підтверджують утримання будівлі та пам’ятників на балансі підприємства. Віктор Степанов пообіцяв найближчим часом знайти гроші на демонтаж комуністичної символіки.