У Чехії поставили перший спектакль, написаний штучним інтелектом

2 марта, 2021 20 :23

Празький театр «Шванда» вперше поставив спектакль, написаний штучним інтелектом. Незвичайну виставу організували до століття з дня прем’єри знаменитої п’єси чеського письменника-фантаста Карела Чапека «R.U.R.». Саме він колись вигадав популярне нині слово «робот». Про це повідомляє «Громадське» з посиланням на Czech Radio.

Вперше театральну виставу Чапека поставили ​​у Празі в січні 1921 року. Завдяки цьому спектаклю слово «робот» стало вживаним як у науковій фантастиці, так і в цілому.

Щоби відзначити столітній ювілей з дня першого показу «R.U.R.», чеський інноватор Томаш Студенік ще у 2019 році запропонував створити постанову, написану власне роботом.

«Я подумав, що якщо ми перевернемо ідею з ніг на голову, і замість того, щоб ставити Чапека, який написав п’єсу про роботів, взяти робота, який напише п’єсу про людей!» ㅡ зазначив він.

Студенік звернувся до експерта з обчислювальних технологій факультету математики та фізики Карлового університету Рудольфа Рози. Науковець, своєю чергою, створив текст за допомогою мовного модуля з відкритим кодом, створеного дослідницькою компанією Ілона Маска Open AI.

Учений пояснив, що штучний інтелект може генерувати тексти англійською мовою, читаючи мільйони різних текстів з Інтернету, зокрема новини, книги та назви фільмів. ШІ вивчає структуру даного тексту, а потім генерує подібний.

«У нашому випадку ми подали основну частину сценарію, що містить імена персонажів та їх репліки, а він (штучний інтелект ㅡ ред.) створив решту тексту. Насправді ми були здивовані кінцевим результатом ㅡ він потребував лише незначних коригувань», ㅡ сказав науковець.

За три місяці штучний інтелект згенерував низку діалогів, найкращі з який потім відібрали працівники празького театру. Як пише The Guardian, роботу вдалося створити хаотичну п’єсу, що торкається тем кохання, самотності, продуктивності та найбільше ㅡ сексу.

Прем’єрний показ відбувся 26 лютого, однак для усіх охочих переглянути виставу, її також опублікували в YouTube. Актори витупають чеською мовою, але для міжнародної аудиторії також зробили субтитри англійською.