В Криму окупаційна влада знищує Фороський парк під забудову

9 марта, 2021 15 :43

У Фороському парку, який вважають одним з найкрасивіших і найвідоміших у Криму, знищують вікові дерева. Частину парку забудовують, і через це зрізають і викопують десятки рідкісних, екзотичних і навіть червонокнижних дерев. Про це пише «Крим. Реалії».

Парк Форосу для України – пам’ятка і природоохоронна територія загальнодержавного значення. Йому майже 190 років. Будівельні роботи в парку почалися ще торік восени. Місцеві жителі всі ці місяці намагаються протидіяти вирубці й забудові. Минулого тижня ситуація досягла апогею – зі слів активістів, їх почала залякувати російська поліція.

На початку ХХ сторіччя про Фороський парк писали, що за різноманітністю екзотичних рослин він змагається з Нікітським ботанічним садом. Тут понад 200 видів дерев та кущів із різних куточків світу, деяким – понад сто років. Зрубані, обпиляні до голих стовбурів, деякі ще живі, але з уже знищеним чи ушкодженим корінням. Усе – заради будівництва.

Восени жителі Форосу почали помічати на території парку багато важкої техніки. Пізніше на деревах з’явилися номерки. Що і хто будує – місцеві жителі не знали. Ніяких громадських слухань із цього приводу не проводили. З жовтня люди намагаються домогтися відповідей. У санаторії «Форос» їм заявили, що все робиться в рамках реконструкції будівель оздоровниці.

З 2016 року санаторієм «Форос», відповідно до насадженого в Криму російського законодавства, володіє Федерація профспілок Татарстану. Будівництво на території парку веде підприємство «Татинвестгражданпроект». Вказана мета: зведення дитячого оздоровчого комплексу під назвою «Ак Барс».

Федерації профспілок Татарстану санаторій продали з аукціону. Ціна – менше ніж півтора мільярда рублів. Голова Федерації Тетяна Водоп’янова заявляла тоді, що профспілки стали радше оператором купівлі, а за нею стоять великі компанії, найбільша з них – «Татнєфть».

«Що стосується Федерації профспілок Татарстану, вона пов’язана с «Татнєфтю», це ні для кого не секрет, у Росії всі про це знають. Фактично це структура, афілійована з президентом Татарстану. І мене дивує в цій ситуації з забудовою тільки один момент: чому так пізно? Чому вони почали будувати у 2021 році, коли купили усе в 2016-му і можна було робити це все раніше? Я подивилась дані по ТОВ «Парк Форос», якому віддали парк у керування. Дуже цікаво, що це товариство – збиткове. Попри те, що ми розуміємо, яка кількість людей там (у парк – ред.) проходить», – каже політолог із Криму Євгенія Горюнова.

Російське видання «РБК», посилаючись на власне джерело, близьке до уряду Татарстану, у 2016 році писало: така схема купівлі санаторію була обрана, щоб обійти європейські й американські санкції. «Татнєфть» офіційно заперечує свою причетність до купівлі санаторію. Так само зараз підприємство офіційно розповсюдило в ЗМІ заяву про те, що воно не має стосунку до забудови парку. ​

У підконтрольному Росії міністерстві екології Криму заявили, що будівництво законне. Узгоджене знищення тридцяти семи насаджень, а пізніше буде так звана компенсаційна висадка. Ще 29 пальм дозволили викорчувати, але пересадити. За документами – забудувати територію парку можна на 20 відсотків.

Однак при цьому будівельники зрізають та викопують десятки рідкісних дерев. У «міністерстві екології Криму» заявили, що роботи ведуться законно — нібито знищення 37 насаджень узгодили, а пізніше буде так звана компенсаційна висадка.

Попри запевнення окупантів, місцеві жителі почали висловлювати власне незадоволення. На початку березня жителі Форосу провели низку зустрічей із підконтрольною Росії владою Криму. На них вони висловили вимогу, щоб будівництво на території парку скасували.

Жителі Форосу навіть записали звернення до президента Росії Володимира Путіна, у якому просили врятувати парк.

«Вирубка вже йде повним ходом — самоскиди вивозять із території парку розпиляні ліванські кедри, магнолії, ялівці. Зараз, коли ми записуємо це звернення, під важкою технікою гине чергове дерево і зводиться черговий метр паркану», — наголосили місцеві жителі.

Однак дій від Москви поки не дочекалися. Речник Путіна Дмитро Пєсков заявив, що ця тема доповідалася президентові: «Це дуже важливо, ми звернемо на це увагу, поставимо питання керівництву Криму».