Відповідальність за порушення ПДР: про що треба знати водіям і пішоходам? Роз’яснення юриста

10 марта, 2021 13 :28

Адвокат, керуючий партнер у RELIANCE LAW COMPANY Дмитро Слободянюк в рубриці «Експертні поради. Право» на MyCity розповів про посилення відповідальності водіїв і пішоходів за порушення правил дорожнього руху.

Масштаби дорожньо-транспортного травматизму в Україні значно випереджають аналогічні показники більшості держав світу. Зокрема, за статистичними даними, в Україні щодоби в ДТП гине від 15 і більше осіб, більше 150 осіб отримують тілесні ушкодження різних ступенів тяжкості. За цими сумними показниками наша держава посідає чи не найперше місце в Європі.

На жаль, у наш час водії та пішоходи нехтують правилами дорожнього руху та нормами чинного законодавства. Водії досить часто керують транспортними засобами в нетверезому стані, перевищують установлену швидкість руху, що підтверджує вражаюча статистика кількості ДТП, а також осіб, травмованих та загиблих унаслідок ДТП.

Незважаючи на суспільний резонанс, водії, які керують та вчиняють правопорушення в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння, не завжди отримують належне адміністративне покарання, що, у свою чергу, призводить до небезпечного поширення в суспільстві думки, що керування в нетверезому стані не є чимось небезпечним та аморальним, а будь-які неприємності, які можуть виникнути у зв’язку з цим, легко вирішити.

16 лютого Верховна Рада України прийняла в цілому як закон проект № 2695 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за окремі правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху».

Цей нормативно-правовий акт посилює відповідальність водіїв за порушення ПДР та вводить кримінальну відповідальність за керування транспортним засобом у стані алкогольного сп’яніння.

Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

Притягнути водія до адміністративної відповідальності за керування транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного сп’яніння або під впливом лікарських засобів, що сповільнюють реакцію можна буде протягом року з моменту вчинення правопорушення. До ухвалення змін, цей термін складав три місяці.

Як посилюється відповідальність за керування транспортним засобом у стані алкогольного сп’яніння?

Перший раз доведеться поповнити бюджет на 17 000 грн та попрощатись з правами на один рік. За повторне порушення протягом року передбачено покарання у розмірі 34 000 грн і позбавлення прав вже на 3 роки. Якщо ж водій сяде за кермо п’яним втретє, то за це передбачений штраф у 51 000 грн, а також громадянина позбавлять прав на 10 років з конфіскацією його транспортного засобу. Окрім цього, до особи може бути застосовано адміністративний арешт строком до 15 діб.

Кримінальний кодекс України доповнюється статтею 286-1, яка передбачає покарання за скоєння ДТП в стані алкогольного, наркотичного або іншого сп’яніння, у результаті якої потерпілий отримав травми середньої тяжкості у вигляді позбавлення волі на строк до 3 років з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк від 3 до 5 років.

Якщо потерпілий отримав тяжке ушкодження, водієві загрожуватиме позбавлення волі на строк від 3 до 8 років та позбавлення прав терміном від 5 до 8 років.

Якщо сталася ДТП з летальним результатом, то водій який перебував у стані сп’яніння може бути позбавлений волі на строк від 5 до 10 років з позбавленням прав на такий же термін.

За ДТП з декількома жертвами водій може бути отримати покарання у вигляді позбавлення волі терміном від 7 до 12 років з позбавлення прав терміном від 7 до 10 років.

Наскільки збільшуються розміри штрафів за інші порушення ПДР?

За їзду без шолома чи з непристебнутим паском безпеки, доведеться заплатити 510 грн.

За порушення правил користування номерним знаком при експлуатації авто будуть стягувати 850 грн, а якщо протягом року водій повторно буде притягнутий до відповідальності за вказане правопорушення — сума штрафу складе 1700 грн.

Перевищення встановлених обмежень швидкості руху більш як на 20 км/год, порушення вимог дорожніх знаків та розмітки проїзної частини доріг, зупинки, стоянки, проїзду пішохідних переходів обійдеться у 340 грн, або у 510 грн за проїзд на заборонний сигнал світлофора або жест регулювальника, порушення правил обгону, порушення правил користування зовнішніми освітлювальними приладами або попереджувальними сигналами, розмови по мобільному без використання пристроїв для розмов без використання рук, а так само порушення правил навчальної їзди.

За перевищення швидкості більше як на 50 км за годину будуть карати штрафом розміром 3400 грн.

За створення аварійної ситуації треба буде заплатити 1445 грн.

За залишення місця ДТП, до якої вони причетні водіїв будуть карати штрафом у розмірі 3400 грн, або позбавленням права керування транспортними засобами на строк від одного до двох років.

Порушення правил дорожнього руху, що призвели до пошкодження транспортних засобів чи іншого майна, будуть каратись штрафом у розмірі 850 грн.

За керування транспортним засобом особою, яка не має при собі водійського посвідчення, реєстраційного документу на транспортний, або, у встановлених законом випадках, полісу обов’язкового цивільного автострахування, або не пред’явила його поліцейському передбачає накладення штрафу у розмірі 425 грн.

За керування транспортним засобом особою, яка не має права керувати транспортним засобом, або за передачу керування транспортним засобом такій особі — сума штрафу складе 3400 грн.

Керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортними засобами тягне за собою накладення штрафу в розмірі 20 400 грн.

Повторне керування транспортним засобом особою, яка не має права керувати транспортними засобами, тимчасово обмежена в цьому праві або позбавлена права керувати транспортними засобами протягом року, карається штрафом у розмірі 40 800 грн з позбавленням права керування транспортним засобом на строк від п’яти до семи років та з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого.

За перехід дороги у невстановленому місці або безпосередньо перед транспортними засобами, що наближаються чи порушення інших вимог правил дорожнього руху, доведеться заплатити 255 грн.

Велосипедистів за порушення правил дорожнього руху будуть карати штрафом у розмірі 340 грн.

За вчинення цих правопорушень у стані алкогольного сп’яніння штраф збільшується до 680 грн. Якщо цими діями спричинено аварійну ситуацію розмір штрафу зростає до 850 грн.

Які можливо зробити висновки?

Запровадження такої системи покарання може стати одним з найпростіших і водночас найдієвіших способів примусити водіїв і пішоходів дотримуватися вимог ПДР.

Чого чекати українцям в майбутньому від електронного обліку трудової діяльності, читайте тут.