Мовний омбудсмен отримав з Миколаївщини 11 скарг: які саме

18 марта, 2021 13 :03

За два місяці дії статті 30 мовного закону (з 16 січня по 16 березня) з Миколаївщини на адресу уповноваженого із захисту державної мови надійшло 11 звернень, частина яких дублюється між собою. Про це повідомив у коментарі інтернет-виданню My City мовний омбудсмен Тарас Кремінь.

З цих 11 звернень три стосується порушення мовного законодавства депутатами Миколаївської міської ради Владиславом Чайкою та Олександром Медвєдєвим під час пленарного засідання, яке відбулося 2 лютого. Ще чотири звернення, які надійшли в тому числі з інших регіонів України, стосуються поведінки депутата Максима Невінчанного.

«Я хочу сказати, що відповідно до Закону «Про органи місцевого самоврядування» кожен із обранців, який вступає на посаду депутата місцевої ради, складає присягу. В тексті присяги, яку він публічно зачитує перед депутатами і громадою, є приблизно такі слова: «Зобов’язуюсь дотримуватись Конституції, законів України, а також працювати на користь своєї громади». Тому, я думаю, тут є підстави порушення не тільки мовного законодавства, а й Закону «Про місцеве самоврядування в Україні», — сказав Кремінь.

Щодо цих звернень орган уповноваженого надіслав всі необхідні матеріали на міського голову Олександра Сєнкевича і сподівається, що він як очільник громади міста вживатиме всіх заходів, щоб нейтралізувати і стабілізувати ситуацію щодо дотримання мовного закону.

Разом з тим Кремінь нагадав, что Миколаїв — єдине в Україні місто, в якому досі не скасовано рішення міської ради про надання російській мові статусу регіональної мови. Він сподівається, що на наступній сесії міськради депутати проголосують за його скасування.

Решта звернень стосувалися сфери обслуговування. Зокрема, одного з супермаркетів у Миколаєві, де обслуговування здійснювалося недержавною мовою, незважаючи на попередження і вимогу надавати інформацію українською, а також обслуговування російською мовою в супермаркеті у Снігурівці.

Серед резонансних порушень — випадок, який трапився в одній з миколаївських кав’ярень, де відвідувач почав принижувату баристу за обслуговування українською мовою.

«Серед резонансних факторів, про які я говорив, писав і звернувся до органів Національної поліції, — це приниження громадян України, мешканців міста Миколаєва за мовною ознакою, в тому числі і порушення мовного закону. Пригадуєте, як декілька тижнів тому в одній із кав’ярень відвідувач накинувся на баристу і почав її принижувати. Це не тільки порушення мовного закону, а й ст. 161 Кримінального кодексу України» (Порушення рівноправності громадян за мовними ознаками — ред.)», — зауважив Кремінь.

Ще надійшло звернення, що офіційний сайт Миколаївського зоопарку немає українськомовної версії.

«Це комунальне підприємство, заклад культури міської ради. Я хотів, щоб на це звернув увагу міський голова і допоміг, винайшов додаткові ресурси, щоб усі сайти комунальних підприємств, які надають послуги, мали українськомовну версію. Їі відсутність є порушенням ст. 27 мовного закону (Державна мова у сфері користувацьких інтерфейсів комп’ютерних програм та вебсайтів — ред.)», — пояснив він.

Крім того, уповноважений акцентував, що з моменту набуття чинності ст. 30 мовного закону та його перебування на посаді, не надійшло жодної скарги щодо порушення прав російськомовних громадян в Україні.

Також він згадав про позитивні зрушення у м. Миколаєві. Незважаючи на поведінку деяких депутатів, у місті досить ефективно почали працювати мовні курси.

«Велика заслуга в цьому обласного інституту післядипломної освіти, який зараз співпрацює з колективом МКП «Миколаївводоканал». Досвід інституту базується і на тому, що протягом останніх років вони підвищували мовні компетентності Миколаївського обласного краєзнавчного музею, органів Національної поліції, а також медпрацівників. Сподіваюсь, що цей досвід буде поширений і на інші підприємства і установи, а також на окремих громадян, які хочуть окремими групами навчатися української мови. Тим паче з 16 липня претенденти на обіймання посад в органах державної влади мають складати сертифікати з української мови. Було б дуже корисно, якщо б Сєнкевич як міський голова, як людина, яка добре володіє як українською, так і англійською мовами, започаткував такі курси і для окремих депутатів у примусовій формі», — сказав він.

Зазначимо, що за два місяці дії статті 30 мовного закону на адресу уповноваженого надійшло 944 повідомлення від громадян України щодо захисту прав на отримання інформації та послуг державною мовою, усунення перешкод та обмежень у користуванні державною мовою. Найбільше повідомлень, звернень та скарг надійшло з Києва та Київської області (368). Із Львівської області надійшло 88 звернень, які стосуються переважно порушень в інших регіонах України (про порушення у Львівській області – 3), з Харківської – 74, Одеської – 38, Дніпропетровської – 35, Чернігівської — 32, Запорізької та Полтавської – по 19, Вінницької – 10.

Переважна більшість (382) звернень стосується відсутності української версії вебсайтів про надання послуг та сайтів інтернет-магазинів, частина сайтів за замовчуванням має недержавну мову. 211 звернень громадян стосуються порушення їхніх прав у сфері обслуговування (надання послуг здійснювалося недержавною мовою як у окремих магазинах, так і у магазинах великих торговельних мереж, супермаркетах, закладах громадського харчування, банківських установах, салонах краси, перукарнях, ветеринарних клініках).

Продовжує зростати кількість звернень щодо порушення мовного законодавства в органах місцевого самоврядування. Щодо використання недержавної мови депутатами місцевих рад надійшло 48 повідомлень громадян.

Нагадаємо, 2 лютого на сесіїї Миколаївської міської ради депутати  від партії «Опозиційна платформа — За життя» Владислав Чайка та Олександр Мєдвєдєв відмовилися виступати українською. Тоді міський голова Олександр Сєнкевич почав синхронно перекладати їх.

Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь заявив, що міські голови можуть позбавляти депутатів права виступу на сесіях, якщо ті відмовляються говорити українською.

Це не перший раз, коли в Миколаївській міській раді депутати від «ОПЗЖ» ігнорують закон про мову. Раніше Руслан Москаленко під час постійної депутатської комісії з питань освіти відмовився говорити українською мовою.

8 лютого депутат Миколаївської міськради від «ОПЗЖ» Максим Невінчанний на комісії з питань ЖКГ відмовився розмовляти українською. 

Зауважимо, що в законі «Про забезпечення функціонування української мови як державної» є стаття 12, де вказується, що робочою мовою органів місцевого самоврядування, в тому числі засідань, заходів, зустрічей і робочого спілкування, є державна мова.

Журналісти MyCity запитали у депутатів Миколаївської міськради, як вони ставляться до цього закону. Результати опитування дивіться в сюжеті: