Порушення депутатами мовного закону у Миколаєві: за якої умови відреагує комісія з питань законності

19 марта, 2021 13 :29

На комісії Миколаївської міської ради з питань законності та етики розглядатимуть питання щодо порушення депутатами Олександром Мєдвєдєвим, Владиславом Чайкою та Максимом Невінчанним мовного закону в разі надходження звернення. Сама голова комісії Олена Кісельова ініціювати розгляд з цього приводу не збирається. Про це вона розповіла в коментарі виданню My City.

«Я стосовно цих осіб, про яких ви говорите (Мєдвєдєва, Чайку і Невінчанного — ред.), у мене на комісії вони в основному спілкуються українською… В омбудсмена є повноваження, визначені законом. Він буде діяти в той спосіб, який йому надає держава і закон. Більше того, як я розумію, омбудсмен — це робота, буде звернення на комісію — буде реакція», — сказала вона.

На уточнення, від кого має надійти звернення, Кісельова пояснила, що від особи, яка вважає, що депутати порушили законодавство.

У разі розгляду такого звернення комісія не зможе застосувати жодних санкцій.

«Згідно з законом, комісія жодних санкцій не може застосувати. Законом це не визначено. Виключно, дорадчий орган», — відповіла вона.

Якщо за рекомендацією комісії питання винесуть на розгляд сесії, то, відповідно до чинного законодавства, міська рада також не може застосувати санкції до депутатів за порушення мовного закону, зокрема таких, як позбавлення права виступу, мандата.

«У чинному законодавстві такого немає. У регламенті такого теж немає станом на сьогодні. До того ж, щоб внести зміни до регламенту, їх треба підготувати, і щоб вони відповідали чинному законодавству. Якщо рекомендація омбудсмена буде, визначена на підставі закону, ми будемо її виконувати», — додала голова комісії.

Нагадаємо, 18 березня у коментарі виданню My City уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь повідомив, що до нього надійшло сім звернень, що стосувалися порушення мовного закону депутатами Олександром Мєдвєдєвим, Владиславом Чайкою та Максим Невінчанним. Більше того, омбудсмен вважає, що депутати порушили не тільки мовне законодавство, а й Закону «Про місцеве самоврядування в Україні».

Нагадаємо, 2 лютого на сесіїї Миколаївської міської ради депутати  від партії «Опозиційна платформа — За життя» Владислав Чайка та Олександр Мєдвєдєв відмовилися виступати українською. Тоді міський голова Олександр Сєнкевич почав синхронно перекладати їх.

Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь заявив, що міські голови можуть позбавляти депутатів права виступу на сесіях, якщо ті відмовляються говорити українською.

Це не перший раз, коли в Миколаївській міській раді депутати від «ОПЗЖ» ігнорують закон про мову. Раніше Руслан Москаленко під час постійної депутатської комісії з питань освіти відмовився говорити українською мовою.

8 лютого депутат Миколаївської міськради від «ОПЗЖ» Максим Невінчанний на комісії з питань ЖКГ відмовився розмовляти українською. 

Зауважимо, що в законі «Про забезпечення функціонування української мови як державної» є стаття 12, де вказується, що робочою мовою органів місцевого самоврядування, в тому числі засідань, заходів, зустрічей і робочого спілкування, є державна мова.