У Львові знайшли старовинний рукопис ХVII століття

21 марта, 2021 10 :50

Цікаву історичну пам’ятку незабаром представить громадськості Прикарпаття професор Прикарпатського університету Микола Кугутяк. В архівах Наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка йому разом з колегами вдалося знайти пам’ятку ХVII ст., рукописну копію знаменитого Києво-Печерського патерика (ХІІІ ст.), виконану ієремонахом Скиту Манявського Ігнатієм у 1619 році. Про це повідомили на сайті університету.

Вчені тільки починають досліджувати документ, але вже говорять про те, що він свідчить про єдине культурне поле від Києва до Карпат. Києво-Печерський патерик (від грецьк. πάτηρ – батько, отець) – найважливіша пам’ятка української агіографії, що має центральне місце в історії як християнської культури України в цілому, так і житійної прози зокрема.

«Не Слово о полку Ігоревім, не Закон і благодать, не Літопис, а Патерик став тим вічно відновлюваним, поширюваним, а з початком нашого друкарства – неустанно передруковуваним твором старого нашого письменства, золотою книгою українського письменного люду, джерелом його літературної утіхи і морального поучення. Завдяки тому мав він такий глибокий вплив на етичний світогляд інтеліґентнішої частини старої української маси, як ні один інший твір. Може це виглядати на парадокс, коли скажемо, що Патерик і Кобзар – це були дві найпопулярніші українські книги», – писав свого часу Михайло Грушевський.

Вчені Прикарпатського університету вже понад 16 років досліджують монастирі й частину їхньої титанічної роботи у цьому напрямі відображено у грунтовному тритомному виданні «Великий Скит у Карпатах». Цікаво, що рукопис патерика вдалося виявити тільки на четвертому році після виходу останнього тому праці істориків.

Тож науковці етноісторичної школи, яка працює під керівництвом професора Миколи Кугутяка, досліджують тему «Духовна культура населення Карпатського регіону від найдавніших часів до ХХ століття», продовжують комплексні стаціонарні і розвідкові дослідження Карпатського регіону в адміністративних межах Івано-Франківської, Чернівецької, Львівської і Закарпатської областей.

Як зазначається, їхній аналіз виявленого Києво-Печерського патерика зокрема сприятиме глибинному дослідженню культурно-просвітницької діяльності сакральних осередків України доби пізнього середньовіччя і нового часу, спонукатиме до проведення нових наукових досліджень.

«Дослідження пам’ятки займе може рік, а може й більше. Треба зробити порівняльний аналіз патериків, адже є їх багато видань», – пояснив Микола Кугутяк.