Каньйони, море, ліс: рейтинг найкращих місць у Миколаївській області, куди можна поїхати на вихідні або на весняні свята. ФОТО

30 марта, 2021 14 :06

«Добре там, де нас немає», — довгий час думали жителі Миколаївщини та їздили відпочивати за межі області або країни. Одеса, Дніпро, Харків, Київ, навіть Херсон вважалися привабливішими місцями для відпочинку. Поволі, але ситуація таки змінюється. І це чудово. Видання MyCity склало власний рейтинг, куди не просто можна, а навіть необхідно поїхати на відпочинок. Зробити це можна як під час весняних свят, так і влітку, коли стане спекотно.

Уже відомі місця

Варто розпочати з місць, які вже відомі багатьом і мають хороші відгуки. Зауважимо, що такі місця здебільшого нерукотворні, їх для нас підготувала природа. І це говорить про дві речі: 1 – ця природа у нас дуже різноманітна, адже можна побачити каньйони, степи чи стрімкі річки; 2 – самі ми не дуже стараємося робити для себе місця відпочинку. Палиця з двома кінцями, як мовиться.

Отже, №1 у нашому рейтингу – каньйон в селі Актовому Вознесенського району. Це понад 250 гектарів урвистих скель та валунів, глибина каньйону в деяких місцях становить 50 метрів. Скелі нависають над річкою Мертвовод. До речі, ледь не найкраще місце в області для фото в інстаграм, адже краєвиди на багато кілометрів вперед та метрів донизу заворожують.

В народі каньйон називають «Долиною диявола» або «Малим Кримом». Він входить до Семи чудес України та до складу регіонального ландшафтного парку «Гранітно-Степове Побужжя». Окрім брил, тут можна знайти рідкісні види рослин та тварин. Чудове місце для активного відпочинку, а особливо – скелелазіння. Рука людини сюди майже не дійшла.

Найкращий час туди поїхати – середина/кінець весни, коли все ще зелене. Або всі інші пори року, бо ж тут гарно завжди.

Фото: Знайдено в Україні

№2 – Кінбурнський півострів і його коса. Неймовірне місце з теплим піском, пологим пляжем та чистою водою. Місце стало мегапопулярним не так давно, тому влітку на косі можна й не знайти місця для палатки біля моря.

Унікальним це місце робить те, що коса омивається одразу трьома водоймами: Чорним морем, прісним Дніпро-Бузьким лиманом та солоними водами Ягорлицької затоки. Якщо ж дійти до краю коси, то можна побачити, як сходяться води прісного Дніпро-Бузького лиману та солоного Чорного моря.  Кінбурн – чудова локація для недовгого відпочинку, на 1-2 дні, краще з палатками, адже їхати з Миколаєва не так довго, море поряд. Окрім моря, тут налічується близько 300 маленьких та не дуже озерець з прісною та солоною водою і грязюкою, якою можна обмазатись і зробити смішні фото.

Їхати на Кінбурн варто й любителям квіток і диких птахів. Лише тут можна побачити унікальне поле диких орхідей площею 60 га, розташоване біля морських пляжів в околицях села Покровка. Також через півострів щороку мігрують кілька мільйонів птахів. Тут гніздяться: орлан-білохвіст, гага (пухівка), нерозень, кулики – довгоніг, чоботар, кулик-сорока, сиворакша, чаплі та інші. Улітку спостерігаються скупчення пелікана рожевого, взимку — орланів-білохвостів.

Якщо ж вирішити їхати не влітку, а навесні, то й тут Кінбурну є, чим вас здивувати. Наприклад, Воложин ліс та Ковалівська сага – місця, про які згадував сам Геродот. Окрім того, недалеко від села Покровське збереглися залишки турецької фортеці, а в самому селі є церква Святої Покрови, яка також пам’ятає часи турків та Російської Імперії.

Важливо буде зазначити, що Кінбурн з його косою – об’єкт природо-заповідного фонду, тому за купи сміття або поламані дерева можна отримати не лише осуд від інших, а й цілком реальний штраф.

Розташований півострів в південно-західній частині області, неподалік Очакова. Дібратися можна як автомобілем, так і НІБУЛОНівською «Ракетою», це катер такий. Правда, ходять вони в теплу пору, а до того доведеться автобусом до Очакова, а далі іншим транспортом, власники якого візьмуть у вас чималу платню за проїзд.

№3 – Національний історико-археологічний заповідник «Ольвія». Це місце для тих, хто фанатіє від історії та хоче побачити, як жили стародавні греки. Місто-держава було засноване грецькими переселенцями ще на початку VI століття до н.е.

Сьогодні «Ольвія» — заповідник, який охороняється. Тут можна відвідати музей, фондосховище, ще один музей, але уже каменю (лапідарій) та наукову бібліотеку. Також вам скоріш за все дозволять взяти з собою черепок від стародавньої амфори чи глечика – дрібничка, але ж історична.

Поруч можна знайти ще одну незвичайну локацію – острів Березань.

Любителям екстриму та води обов’язково потрібно їхати до села Мигія (№4 у списку), що біля Первомайську. Саме тут ви знайдете відомі пороги Південного Бугу та скелястий каньйон (так-так, знову каньйон). Ця місцевість є частиною Національного природного парку «Бузький гард».

Спуститися по річці, натикаючись на численні скелясті пороги і промокнути від бризок джерельної води, – це сюди. Окрім цього, тут знову ж таки можна полазити по скелях. Та ми радимо перед подорожжю дізнатися про рівень води у Бузі, це важливо. У спекотні тижні літа рівень може значно впасти й попсувати рафтинг. Майте це на увазі!

Також недалеко від мигійських порогів розташована будівля парового млина. Його звели ще у 1888 році за кошти місцевого поміщика Йосипа Скаржинського. Млин розташований біля самих порогів, оточений рясною рослинністю. Хоча стан його залишає бажати кращого, але це й робить його таким автентичним.

Зачекайте так швидко полишати Мигію, тут є ще одна крута локація! №5 у списку – Радонове озеро. Розташоване біля згаданої Мигії, а утворилося на місці гірничої виробки. Озеро не дуже велике, але глибоке, до 42 метрів.

Відоме своєю бірюзовою чистою водою, яка влітку доволі прохолодна, тому тут полюбляють купатися. Любителі екстриму можуть стрибати в озеро з обривистих скель, але робити таке ми не рекомендуємо для власної безпеки.

Більш ніж хороше місце для селфі.

Радонове озеро

№6 у списку – «Трикратський ліс» — штучний лісовий масив (247 га) біля села Трикрати Вознесенського району. Ліс є частиною уже згаданого природного парку «Бузький Гард». Головними «старожилами» лісу є 350 стародавніх дубів, які ростуть вже більше 120 років, а деяким, як кажуть місцеві, навіть до 500 років – жива історія, до якої можна в прямому сенсі доторкнутися.

Сам ліс висадили наприкінці ХІХ століття, він охоплює декілька урочищ, які плавно перетікають одне в одне. З «Васильєвої пасіки» потрапляєш до «Лабіринту», з «Літнього хутора» – до «Миронового гаю» і «Виноградного саду».

Ця місцина популярна своїми звивистими стежками та великою кількістю маленьких мостів через річку Арбузинка. Через таке мереживо ліс отримав народну назву «Лабіринт».

№7 та №8. Тепер розповідаємо про два ландшафтні парки – «Тилігульський» та «Приінгульський».

Перший утворений на території однойменного лиману в межах Березанського району. Якщо вам близькі слова «кайтинг» та «віндсерфінг», то це місце саме для вас, адже вітряні коси біля села Українка наче створені для цього.

Також Тилігульский лиман вважають ледь не найкращим місцем для спостереження за птахами, їх тут налічують близько 270 видів. Загальна чисельність пернатих, які зупиняються тут, іноді досягає 50 тисяч особин. Минулої весни на території лиману вперше за багато років помітили рожевих фламінго.

Унікальний Тилігул ще тому, що його вода має океанічну солоність, – 30-32 проміле, тоді коли у Чорному морі цей показник досягає тільки 17-18. Якщо навіть МОЗ України визнав солону воду та пекуче сонце непоганим засобом проти набридлого всім коронавірусу, то відвідання Тилігулу – обов’язок кожного, хто переживає за власне здоров’я.

Ландшафтний парк «Приінгульський» розташований на ділянці долини річки Інгул на землях Новобузької міської ради, Кам’янської, Софіївської, Розанівської сільських рад колишнього Новобузького району (Баштанського нині). У його межах розташоване друге найбільше в області Софіївське водосховище і найбільший на Миколаївщині штучний водоспад.

Територія РЛП «Приінгульський» – середовище існування багатьох рідкісних рослин і тварин та таких, що зникають, занесених до списків спеціальної охорони. Подорожуючи парком, можна побачити як природні об’єкти, так і створені людиною. Окрасою місцевості називають жіночий Свято-Михайлівський монастир, або, як його ще називають, Пелагіївська церква.

Іншими цікавими туристичними місцями парку є: скеля Стовп, скеля Пугач, плато «Чортів міст»,  урочище «Порожки», унікальний дерев’яний підвісний міст на тросах через Інгул, а також садиба Тропіних – колишній маєток мирового судді. Це одна із найстаріших будівель Новобужжя.

Що пропонують туроператори?

Місцеве агентство екотурів Mykolaiv Hikers анонсує кілька турів, які можуть зацікавити любителів активного відпочинку.

11.04 – мініпоходи від Хаблівських маяків до Херсонських гір. Ціна – 530 гривень: проїзд та супровід гіда, а також гриль-меню на вечерю.

03.04 – одноденний похід по «Приінгульському» парку, відвідини підвісних мостів, водоспаду в Софіївці та секретних скель на березі Інгулу. Ціна – 600 гривень (проїзд, вхід з гідом до парку та по парку, гриль-меню на вечерю).

10-11.04 – похід з палатками каньйонами Миколаївщини: Актовському, Петропавлівському, Арбузинському. Ціна – 1100 грн з людини (проїзд, супровід гіда, харчування, спорядження).

Також цікаві тури можна знайти на сайті агентства «Котигорошко».

На закуску

Усе перелічене – далеко не вичерпний перелік місць, куди можна поїхати в області. Згадати лиш туристичні Коблеве, Рибаківку та Очаків, на пляжах яких влітку яблуку ніде впасти. А для жителя, який вже начебто скрізь бував, можна запропонувати «Гранітно-степове Побужжя», «Єланецький степ», «Дніпрово-Бузький лиман», фортецю «Кінбурн», устричну ферму «Устриці Скіфії» (для гурманів) тощо. 

До того ж є місця, які назвати туристичними язик не повертається, але свій шарм мають. Про них журналістка MyCity писала окремий матеріал, який можна почитати тут.

Декілька фото для зацікавлення:

Не варто й забувати про уже традиційний для Миколаївщини кайт-фестиваль у селі Трихати, він запланований на 15-16 травня. Правда, цього року на таку саму дату планують ще один кайт-фестиваль South-wind. Який обирати, – справа кожного, але конкуренція, це добре, напевно.

Як бачите, варіантів для відпочинку Миколаївська область пропонує більш ніж достатньо. І цей відпочинок може бути абсолютно різним: спокійним і тихим біля моря, активним (кайтсерфінг, рафтинг, лазання по горах тощо). А ще можна за птахами поспостерігати, і в лісі поблукати, і буквально доторкнутися до історії.  Словом, обирайте на власний смак, адже обирати є з чого.

Автор: Андрій Дерун