Кремінь прокоментував заяву Авакова щодо підтримки розвитку російської мови в Україні

31 марта, 2021 13 :12

Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь заявив, що не дає жодних оцінок думкам міністра внутрішніх справ Арсена Авакова щодо російської мови. Про те зауважив, що підтримує його позицію, що українська мова є єдиною державною мовою. Про це Кремінь розповів у коментарі виданню My City.

Нагадаємо, що 30 березня Аваков опублікував у Фейсбуці пост, в якому заявив, що державною мовою может бути тільки українська. Але разом з цим зазначив, що російську мову теж треба розвивати, зокрема для контрпропаганди у «гібридній війні путінського режиму проти України».

На його думку, російська мова не належить Російській Федерації.

«Русский язык – не торговая марка с правом полного распоряжения! Любой язык живет и развивается в мире его носителей и никакими великодержавными установлениями невозможно этот процесс ни остановить, ни запретить», — написав він.

Міністр зауважив, що українці не повинні відмовлятися від мови українських російськомовних письменників.

«Почему мы, украинцы, должны отказываться от языка Гоголя, Квитки-Основьяненко, Шевченко, Носова, Зощенко, Булгакова, Виктора Некрасова и сотен других прекрасных украинских русскоязычных писателей? Я, русскоязычный украинский националист, уверен, что мы должны приветствовать развитие нашего русского языка, на котором говорят миллионы украинцев , и давать ему возможность свободно развиваться», — додав він.

Коментуючи це, Кремінь заявив, що повністю підтримує позицію Авакова щодо української мови як єдиної державної.

«Я асболютно підтримую позицію міністра внутрішніх справ, що єдиною державною мовою є українська. Ввважаю, що Кабмін має докласти максимум зусиль, щоб була затверджена державна програма розвитку панування української мови, були безкоштовні курси. Що стосується статусу інших мов, які застосовуються в Україні, я не компетентний давати пояснення. Це довга дискусія. Я зацікавлений в тому і уповноважений захищати тільки державну мову», — сказав він.

При цьому він визнав, що в Україні недостатньо проводиться роботи щодо дерусифікації.

«Те, що у нас недостатньо контрпропоганди і пропаганди, і досить повільно реалізується державна інформаційна політика, це я можу підтвердити. Так, у нас недостатньо проводиться роботи з посилення дерусифікації. У нас немає чіткого плану лагідної українізації, тому що немає державної мовної програми, а є концепція розвитку української мови. У нас, на жаль, в м. Миколаєві досі діє рішення міської ради від 2012 року, яким російська мова має статус регіональної… У нас сьогодні немає заборони на застосування мов національних меньшин і корінних народів. У нас сьогодні є проблема з державномовною та інформаційною політикою. У нас, на жаль, переважна більшість новинних сайтів є російськомовними, у нас велика проблема з вивісками, з дотриманням мовного законодавства, у нас є цькування, приниження людей за мовною ознакою у м. Миколаєві. Тому про ці речі треба говорити в комплексі. Але те, що українська мова є єдиною державною — це конституційна норма. Тут я підтримую наратив міністра внутрішніх справ», — сказав він.

На питання, чому не коментує думки Авакова про російську мову, Кремінь заявив, що розділив пост міністра на декілька частин і висловлює свою позицію як уповноважений.

«Я не даю жодних оцінок. Я просто цей допис розділив би на декілька частин, Як уповноважений я відповідаю за цей напрямок. Як людина, громадянин України — це друге питання», — відповів омбудсмен.