Астероїд, який знищив динозаврів, спровокував появу лісів Амазонки, — вчені

4 апреля, 2021 23 :28

Астероїд, який впав на Землю 66 мільйонів років тому, міг не лише знищити динозаврів, а й спровокувати появу тропічних лісів Амазонки. Про таке заявила команда міжнародних науковців у дослідження, яке опублікували у Science, передає BBC.

Вчені вивчали скам’янілий квітковий пил та листя з Колумбії, щоб з’ясувати, як же вплинула катастрофа на ліси у Південній Америці.

Вони дійшли висновку, що після того, як 66 млн років тому космічна брила завширшки 12 км упала на Землю, тип рослинності у цій частині світу різко змінився.

«Ми вивчили понад 50 тис. викопних зразків пилку та більше 6 тис. викопних листків з періоду до та після удару астероїда», — розповідає співавторка роботи, доктор Моніка Карвальйо зі Смітсонівського інституту тропічних досліджень у Панамі.

Вчені встановили, що хвойні та папороті були широко поширеними до того, як величезний астероїд впав у місцевості, які ми зараз називаємо півострів Юкатан у Мексиці.

Але після цієї руйнівної події, різноманіття рослин дуже знизилося — приблизно на 45%. Багато видів зникло, особливо серед насінних.

Поки шість мільйонів років ліси відновлювались, домінувати у них почали вже покритонасінні рослини (або ж квітучі рослини, Angiospermae).

Як наслідок, змінилася і структура тропічних лісів.

У Крейдовому періоді, коли динозаври все ще ходили по планеті, дерева у лісах росли на більшій відстані одне від одного. Їхні верхівки не перекривали все сонячне проміння, яке доходило до лісової підстилки внизу. Але після падіння астероїда ліси стали густішими й вже значно менше сонця досягало землі.

Але як саме катаклізм перетворив розріджені тропічні хвойні ліси часів динозаврів на сучасні дощові ліси з височезними деревами, усіяними різнокольоровими квітами та орхідеями?

Вчені висунули три різних пояснення.

Перше — динозаври не давали лісам бути надто щільними, поїдаючи та витоптуючи рослини на нижніх ярусах лісу.

Другий можливий фактор — попіл, що вкрив грунт після вибуху астероїда у тропіках, збагатив його й зробив сприятливим для квіткових рослин, які здатні швидко рости.

Нарешті третє пояснення — переважне зникнення хвойних видів просто дало можливість квітковим рослинам перемогти у конкуренції.

Всі ці фактори, за словами вчених, не виключають один одного й могли всі разом створити ті тропічні ліси, які ми бачимо сьогодні.

«Урок полягає у тому, що під час швидких і потужних змін… тропічні екосистеми не просто відновлюються. Вони змінюються й цей процес триває дуже довго», — каже доктор Карвальйо.