Перевищення рівня шуму: які санкції передбачено та як захистити свої права. Роз’яснення юриста

9 апреля, 2021 13 :10

Адвокат, керуючий партнер у RELIANCE LAW COMPANY Дмитро Слободянюк в рубриці «Експертні поради. Право» на MyCity розповів про законодавче регулювання шуму та режиму тиші та яка відповідальність передбачена за порушення встановлених норм.

Що таке шум?

Поняття шуму визначено в Законі України «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення». Вказаний Закон відносить шум до фізичних факторів середовища життєдіяльності, що впливають або можуть впливати на здоров’я людини чи на здоров’я майбутніх поколінь.

Зокрема до шуму відносяться:

— запуск феєрверків, салютів;

— гучний спів та крики;

— гучне прослуховування музики;

— використання інших побутових засобів, які спричинюють шум (молотка, дрельки тощо).

Які часові обмеження для шуму?

Голосно співати і кричати, користуватися звуковідтворювальною апаратурою та іншими джерелами побутового шуму, проведення салютів, феєрверків, використання піротехнічних засобів заборонено з 22:00 до 08:00, а проводити ремонтні роботи, що супроводжуються шумом, заборонено у робочі дні з 21:00 до 08:00; у святкові та неробочі дні.

Зазначається, що власник або наймач повинен повідомити мешканців прилеглих квартир про початок ремонтних робіт. Важливо, що при здійсненні будь-яких видів діяльності шум не повинен перевищувати рівня, установлених санітарними нормами для відповідного часу доби.

Який допустимий рівень шуму?

Допустимий рівень становить:

— у житлових приміщеннях вдень — це 55 дБ, а вночі — 45 дБ;

— на території, яка є прилеглою до будинку, вдень — 70 дБ, а вночі — 60 дБ;

— на майданчиках відпочинку на території мікрорайонів і груп житлових будинків, будинків відпочинку, пансіонатів, будинків-інтернатів для громадян похилого віку та інвалідів, майданчиках дитячих дошкільних установ, шкіл та інших навчальних закладів — до 45 дБ і вдень, і вночі;

— в залах кафе і ресторанів — до 55 дБ цілодобово.

Коли не діє заборона на перевищення встановленого рівня шуму?

Заборона на перевищення встановленого рівня шуму не поширюється на наступні випадки:

— за наявності екстреної ситуації (наприклад аварія, пожежа, потоп, впало дерево на будинок тощо);

— якщо отримано дозвіл місцевої ради на проведення салютів, феєрверків в заборонений час;

— відзначення святкових, неробочих днів, днів міста, змагань та інших свят, позначених в рішення сесії місцевої ради;

— надання невідкладної допомоги;

— попередження і припинення порушень законодавства;

— коли шум в закритому приміщенні, за умови що він не поширюється за межі цього приміщення і його не чутно жителям прилеглих квартир;

— якщо джерелами шуму є обладнання та механізми, що забезпечують життєдіяльність житлових і громадських будівель, за умови прийняття всіх невідкладних заходів, які мінімізують проникнення шуму в прилеглі приміщення;

— проведення зборів, мітингів, демонстрацій і походів, якщо про це своєчасно повідомлені органи місцевого самоврядування.

Яка передбачена відповідальність за порушення правил дотримання тиші?

Порушення правил дотримання тиші є адміністративним правопорушенням і тягне за собою настання адміністративної відповідальності у вигляд попередження, штрафу або конфіскації звуковідтворювальної апаратури. Якщо тишу порушено вперше, то на правопорушника очікує попередження або штраф в розмірі від 85 до 255 грн.

У разі повторного порушення передбачено накладення штрафу в розмірі від 255 до 510 грн. Якщо ж правопорушник систематично протягом року порушував ці правила, був схильний до притягнення до адміністративної відповідальності за таке правопорушення, то його чекає штраф від 255 до 500 гривень з конфіскацією звуковідтворювальної апаратури, піротехнічних засобів, інших предметів порушення тиші.

Як захистити свої права?

За захистом порушених прав, а також припинення правопорушення слід звернутися до органів Національної поліції України.

Для відшкодування моральної шкоди, заподіяної систематичним порушенням режиму тиші слід звернутися до суду з відповідною позовною заявою.