Refresh

This website mycity.mk.ua/ is currently offline. Cloudflare's Always Online™ shows a snapshot of this web page from the Internet Archive's Wayback Machine. To check for the live version, click Refresh.

Язикова мокриця: небезпечний гість в імпортованій рибі

14 апреля, 2021 22 :05

Випадково, у імпортованої охолодженої риби сібас (Dicentrarchus labrax), аспірантом кафедри аквакультури НУБіП України Богданом Коваленком було виявлено декілька екземплярів паразита, який зацікавив співробітників кафедри. Після дослідження його морфології, уточнення деяких деталей будови під мікроскопом, нами було встановлено, що це язикова мокриця, яка паразитує у риб, зроблені фотографії, — про цього незвичного паразита розповідає спеціально для MyCity Надія Вовк — професор кафедри аквакультури Національного університету біоресурсів  і природокористування України.

У світі природи існує безліч прикладів істот, які є паразитами. Представники цієї категорії живих організмів можуть завдавати серйозної шкоди організму хазяїна, а іноді навіть здатні привести до його загибелі. Проте це не характерно для язикових мокриць.

Язикова мокриця (Cymothoa exigua) досить цікавий паразит, який відноситься до ракоподібних. Популярність цей невеликий рачок отримав за своє унікальне паразитування на тілі хазяїна — риби. Він не присмоктується до тіла жертви, не прагне потрапити всередину її кишкового тракту, щоб пожирати частину її здобичі, його цікавить лише один конкретний орган. Cymothoa exigua діє хитріше — забирається в пащу риби і прикріплюється до її язика.

Як тільки ця мокриця виявляється на місці, її тіло починає змінюватися. Очі зменшуються, ноги подовжуються, збільшується її розмір, стаючи аналогічним габаритам язика риби. За допомогою своїх гострих кігтів вона пронизує м’який орган і висмоктує з нього всю кров. Знекровлений язик риби повністю втрачає здатність виконувати свою функцію, а на його місці залишається сидіти паразит, утримуючись міцною хваткою, прикріплюючи власне тіло до м’язів залишку язика.

Cymothoa exigua — єдиний відомий науці паразит, який функціонально заміщає орган господаря. Здається, що зайнявши місце язика, рачок поглинає всю добич риби, не залишаючи нічого своєму хазяїну. Але це не так. Язикова мокриця живиться кров’ю та слизом риби. Те, що риба добуває для свого живлення, мокриця «пропускає» всередину своєї жертви. Більш того, вчені допускають, що риба використовує паразита точно так само, як і нормальний язик, не помічаючи наявності мокриці в ротовій порожнині.

 В організм жертви рачок потрапляє через зяброві щілини або ротовий отвір. Зайнявши «вільне» місце, мокриця до кінця свого життя паразитує на одній і тій же рибі. Досягнувши зрілості, вона гине і від’єднується від язика, проте пошкоджений орган вже не може відновити свою функцію. Найцікавіше, що риба може використовувати Cymothoa exigua так само, як і свій язик, тобто паразит повністю виконує функції язика, не завдаючи видимої шкоди.

У мокриць є невеликі клешні і панцир. Жіночі особини виростають  до 3 см. в довжину, чоловічі особини менші — до 1,5 см. Що цікаво, спочатку всі особини цього ракоподібного мають чоловічу стать. Самкою ж вони стають тільки в тому випадку, якщо в роті у риби ще немає інших язикових мокриць. Парування мокриць відбувається в ротовій порожнині риби-хазяїна. Яйця відкладаються в спеціальну кишеньку на черевці самки, звідки, після вилуплення, молоде покоління мокриць відправляється у вільне плавання в пошуках свого нового пристанища.

У них є зовсім небагато часу, щоб знайти собі власну рибу, оскільки їх енергетичні запаси дуже обмежені. Маленькі мокриці використовують свій нюх і, помітивши тінь риби, що  пропливає, прямують до неї, щоб стати її новим язиком.

Що ж стосується «батьків», то вони так і залишаються в роті риби доки одна з особин не загине або це не станеться з самою рибою. Що відбувається з мокрицею після загибелі риби-носія вченим невідомо.

Природний ареал існування Сymothoa exigua знаходиться біля узбережжя Каліфорнії. Проте, разом з інвазованою рибою, вони можуть запливати досить далеко. У 2005 році у Великобританії була спіймана риба, заражена цим паразитом, хоч це винятковий випадок. Вчені припускають, що ареал паразита розширюється. На сьогоднішній день, мокриць виявляли більш ніж у 40 видів риб різних розмірів. Їх також знаходили у крабів.

Для людини паразит не є небезпечним, проте може вкусити за палець, якщо спробувати його витягти з пащі риби.  Що цікаво, в деяких місцях язикових мокриць навіть готують для вживання в їжу. За словами тих, хто куштував їх, на смак вони дуже схожі на звичайних креветок.

Ця тварина навіть потрапила в популярну відеогру Resident Evil 4, де її унікальна здатність згадувалася в контексті можливості паразитів управляти своїми хазяями.

 

Матеріал підготувала професор

кафедри аквакультури, д.с.-г.н.,

факультет тваринництва та водних біоресурсів,

Національний університет біоресурсів

 і природокористування України

Вовк Н.І.