Рефлексія на карантин: у Миколаєві відкрили виставку CONNECT

15 апреля, 2021 16 :44

В рамках фестивалю актуального мистецтва Mykolaiv ART Week презентували виставку CONNECT в арт-центрі на *8 ПРИЧАЛі. Через карантинні обмеження захід відбувся без відвідувачів. Про це повідомляє пресслужба мерії.

Фестиваль мав відбутися восени 2020 року, проте його перенесли на 2021 рік через обмеження карантину.

«Ідея проекту виникла ще на початку 2020 року, до того, як стартувала епідемія у всьому світі, до того, як вона дісталась України. Ми дуже сподівалися, що саме четвертий фестиваль актуального мистецтва в Миколаєві відбудеться в жовтні 2020 року. У нас вже почався творчий етап фестивалю, але ми були вимушені його перенести, вважаючи, що в квітні вже все буде добре. Але маємо, що маємо. На жаль, зараз відвідувачі не зможуть подивитись виставку. Сподіваємось, що в травні ситуація зміниться», – каже Дмитро Ларченко, куратор виставки.

На open call головної виставки надійшла 161 заявка від 136 учасників з 34 міст України, Північної Македонії, Китаю, Німеччини, Великобританії, Польщі, Італії та Росії.

«Все було розплановано, але стався локдаун. Ми все перенесли. Ідея також трохи змінилася: ми більше сконцентрувалися на тому, як для митців пройшов цей рік. Насправді більшість робіт дуже актуальні. У нас була 161 заявка. Як для регіонального фестивалю це дуже круто», – зазначає Дар’я Фрич-Алчіна, співорганізаторка фестивалю.

На виставку відібрано роботи 52 авторів у різних жанрах: фотографія, графіка та живопис, колаж, анімація, відео-арт, перформанс, скульптура, інсталяція та VR. Більшість з них створені під час карантину та рефлексують на тему людських зв’язків під час дистанціювання та самоізоляції вдома.

«Незважаючи на карантинні обмеження та хвороби, ми все ж таки маємо не забувати про життя. Про любов, про людські стосунки та світ, в якому знаходимося. Завдяки сублімації художніх думок у твори, ми можемо якісно обмінюватись думками, ділитися своїми переживаннями і передати своє творче натхнення один одному», — вважає Микола Капацина, засновник арт-простору *8ПРИЧАЛ.

Не випадково першочергова ідея художньої виставки також трансформувалася в умовах пандемічної реальності. Тема CONNECT («зв’язок») спочатку охоплювала трансформацію людської комунікації в умовах стрімкої урбанізації та діджиталізації практично кожного аспекту життя. Пандемія змусила організаторів змістити акцент на сприйняття соціального дистанціювання і втрату звичних способів зв’язку як між людьми, так і між цілими країнами.

«На початку, коли створювали ідею фестивалю, був трохи інший сенс. Ми хотіли більше розповісти миколаївцям про зв’язок між різними культурами, між різними країнами Європи та світу, взаємозв’язок у сенсосфері між різними людьми. На жаль, через ковід, коли ми вже оголошували open call, вирішили, що більш доцільним буде підняти тему взаємозв’язків людей не лише між країнами, а й в рамках одного міста, однієї родини. Тому що за минулий рік ми дуже багато часу вимушені були проводити або наодинці, або зі своїми родичами, колегами. І ця тема є болючою для більшості людей. Всі роботи, які представлені на виставці, а зараз це 52 автора з 8 країн Європи, це рефлексія на події, які пережили за 2020 рік. Деякі роботи створювались на початку 2021 року – у січні та лютому», – зазначає Дмитро.

Виставка триватиме до 16 травня. Організатори сподіваються на вихід Миколаєва з «червоної» карантинної зони та відповідне послаблення обмежень на проведення масових заходів. В цьому випадку роботи авторів будуть доступні для живого перегляду. А поки їх можна переглянути в онлайн на спеціальному сайті.