Refresh

This website mycity.mk.ua/ is currently offline. Cloudflare's Always Online™ shows a snapshot of this web page from the Internet Archive's Wayback Machine. To check for the live version, click Refresh.

Автоматизований арешт банківських рахунків всіх боржників: як і коли запрацює? Роз’яснення юриста

22 апреля, 2021 15 :50

Адвокат, керуючий партнер у RELIANCE LAW COMPANY Дмитро Слободянюк в рубриці «Експертні поради. Право» на MyCity розповів про зміни в процедурі автоматизації процесу отримання виконавцями інформації про номери рахунків боржників-фізичних осіб та сум коштів, які наявні на таких рахунках.

Міністерство юстиції України розширило механізм автоматизованого арешту коштів на рахунках у банках на всіх боржників (раніше — тільки за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів). Відповідний наказ № 1061/5 від 23.03.2021 набув чинності з 6 квітня.

Положеннями наказу № 1061/5 від 23.03.2021 передбачено автоматизацію процесу отримання виконавцями інформації про номери рахунків боржників-фізичних осіб та сум коштів, які наявні на таких рахунках. Відбуватиметься така процедура за допомогою автоматизованої системи виконавчого провадження шляхом інформаційної взаємодії державних або приватних виконавців та банків.

Про що йдеться?

Якщо хтось заборгував вам кошти (в тому числі аліменти на утримання дитини) — спочатку ви маєте довести це у суді. Якщо маючи на руках відповідне судове рішення ви все одно так і не можете домогтись у боржника повернення коштів — до справи береться Державна виконавча служба або приватні виконавці. Вони, зокрема, можуть домогтися списання грошей з банківських рахунків боржника. Саме процедуру взаємодії між виконавцями та банками і було спрощено.

Як це працює зараз?

Станом на кінець березня в Україні діють 73 банки. І у кожному з них той чи інший боржник може мати рахунок. Тож, виконавець (державний чи приватний) перш за все має сформувати та направити вимоги на отримання відповідної інформації до всіх банківських установ країни.

Але і це ще не все. Адже після цього виконавець стикається з «банківською таємницею»: неправильно трактуючи положення деяких законів України, банки нерідко відмовляються надавати виконавцям інформацію про номери рахунків боржника та суми коштів, які наявні на них.

Та й навіть якщо банк таки надає інформацію про рахунок із зазначенням суми коштів на рахунку боржника — обмін такою інформацією відбувається засобами поштового зв’язку.

Якщо ж на початку виконавець направив запити не до всіх банків — є ризик взагалі не знайти рахунок боржника і кошти на ньому.

Що зміниться?

В Міністерстві юстиції України зазначили, що ще у лютому 2021 року вдалося домогтися змін до Правил розкриття банківської таємниці. Національний банк України зобов’язав установи надати інформацію про реквізити рахунків боржника та суму коштів на них на вимогу виконавця.

Національний банк України вніс зміни до Правил зберігання, захисту, використання та розкриття банківської таємниці, затверджених постановою Правління НБУ від 14 липня 2006 року № 267. Відповідна постанова від 12 лютого 2021 року № 18 набрала чинності 16 лютого.

Але сама процедура отримання виконавцями інформації про номери рахунків боржників-фізичних осіб так і залишалась доволі тривалою, допоки Міністерство юстиції України не ухвалило відповідні зміни до наказу, що передбачають запровадження електронної взаємодії між виконавцями і банками, а не тільки поштовим зв’язком.

Для цього використовуватимуть вже апробовану Автоматизовану систему виконавчого провадження. Тобто, тепер ця система працюватиме не лише по автоматизованому арешту коштів, а й по отриманню виконавцями інформації про номери рахунків боржників-фізичних осіб та сум коштів, які наявні на таких рахунках.

Коли запрацює система?

Для того, щоб практично впровадити цю систему, є 3 місяці. Планується, що вона має запрацювати вже до 6 липня 2021 року.

Що зміниться для самих громадян?

Якщо ви боржник — для вас оновлена модель автоматизованого арешту коштів не надто добра новина, адже відтепер набагато більше шансів, що виконавець знайде кошти на ваших рахунках та арештує необхідну суму.

Якщо ж винні не ви, а вам — для вас це однозначно добра новина, адже ви зможете швидше втілити рішення суду та стягнути кошти з боржника.

В Міністерстві юстиції України також зазначили, що для того, щоб в автоматизованому режимі здійснювати не лише арешт, а й списання коштів на рахунках боржника, важливо, щоб усі банківські установи підключились до системи автоматизованого арешту.

На сьогодні до неї підключено 7 банків, 44 — підключені до тестового середовища, на стадії консультацій та попередніх налаштувань стосовно підключення до тестового середовища перебувають ще 11 банків.

Тобто, найближчим часом описану модель роботи підтримуватимуть 62 банки із 73, які мають банківську ліцензію в Україні.