На Миколаївщині живуть майже 6 тисяч «чорнобильців»: яку допомогу від держави та області вони отримують

25 апреля, 2021 17 :05

Щороку 26 квітня в пам’ять про події квітня 1986 року на Чорнобильській АЕС відзначається День пам’яті загиблих у радіаційних аваріях і катастрофах. У цей день на Чорнобильській атомній електростанції сталася найбільша у світі техногенна катастрофа. Зараз на території Миколаївщини проживає майже 6 тисяч осіб, які так чи інакше брали участь у ліквідації наслідків аварії, проте серйозної фінансової підтримки ці люди не мають.

Про суми, які отримують ліквідатори, виданню MyCity розповіли в департаменті соціального захисту ОДА.

«Станом на перше квітня у нас таких осіб проживає в області 5 751 особа. Перша категорія – це особи з інвалідністю – таких 320 чоловік; ліквідатори й потерпілі другої категорії – 2 362 особи; ліквідатори та потерпілі третьої категорії – 1 867 осіб. Також в області у нас 999 дітей, постраждалих внаслідок чорнобильської катастрофи», — розповіла працівниця департаменту Оксана Коротошенко.

Чинне законодавство передбачає ліквідаторам 1, 2 і 3 категорій надання пільг на житлові послуги, «чорнобильці» 1 категорії мають право на щорічне санаторно-куротне лікування, зубопротезування тощо. Також деякі чорнобильці мають посвідчення, як і ветерани війн, і отримують відповідну фінансову допомогу від держави. Конкретних сум у цьому випадку в департаменті не назвали.

Окремо в департаменті розповіли, що держава хоч і виплачує чорнобильцям щороку компенсацію, але її розмір не переглядається уже приблизно десять років, — говорить Коротошенко. Зараз ліквідатори 1 категорії мають компенсацію за продукти харчування у зв’язку з погіршенням здоров’я. Розмір цієї компенсації в Миколаївській області складає всього 392 гривні, а для ліквідаторів 2 категорії сума компенсації ще менша – 196 гривень.

Дещо рятує ситуацію обласний бюджет, у якому цього року ліквідатори 1 категорії – це 320 осіб – отримали одноразову фінансову допомогу в розмірі 2900 гривень кожен.

Відзначимо, що повний перелік пільг для ліквідаторів катастрови на ЧАЕС регулють статті 20, 21, 22 та 24 закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи«. Ознайомитись з нею можна за посиланням.

Довідка: внаслідок вибуху атмосферу було викинуто близько 190 тонн радіоактивних речовин. Небезпечні радіоактивні речовини виділялися в навколишнє середовище через пожежу, яка тривала майже два тижні. Населення Чорнобиля зазнало опромінення в 90 разів більше, ніж населення Хіросіми після вибуху атомної бомби. Вибух нагадував дуже потужну «брудну бомбу» — основним вражаючим фактором стало радіоактивне забруднення. Хмара, що утворилася від палаючого реактора, рознесла різні радіоактивні речовини, насамперед, радіонукліди йоду і цезію, по більшій частині Європи. Найбільші випадіння поблизу реактора спостерігалися на територіях, що належать Україні, Білорусі.

Навколо АЕС була створена 30-кілометрова зона відчуження. Більше 115 тис. людей евакуювали із зараженої території. Для ліквідації наслідків були мобілізовані значні ресурси, понад 600 тисяч осіб брали участь у ліквідації наслідків аварії.

Протягом перших трьох місяців після аварії померла 31 людина, ще 19 смертей з 1987 по 2004 рік, імовірно, можна віднести до її прямих наслідків. 134 особи з числа ліквідаторів перенесли гостру променеву хворобу в тій чи іншій ступені тяжкості.