Миколаївському зоопарку виповнюється 120 років: його колекція тварин найбільша в Україні

26 апреля, 2021 19 :08

Сьогодні, 26 квітня, Миколаївському зоопарку виповнюється 120 років. У його колекції, яка вважається найбільшою в Україні, налічується близько 500 видів диких тварин. Про це повідомляється на сторінці зоопарку в соціальній мережі.

З нагоди ювілею зоосаду були нагороджені його співробітники, які присвятили 5 і більше років догляду за тваринами.

Миколаївський зоопарк був заснований в 1901 році, а історія його почалася з колекції риб, якою володів міський голова і засновник Акваріума (так раніше називався зоопарк) Микола Павлович Леонтович.

Його колекція налічувала близько 50 видів риб і земноводних, понад 1000 екземплярів, і була відома аж в Європі. Акваріуми в будинку Леонтовича були обладнані за останнім словом техніки того часу: мали електричні компресори, підігрівачі. Риби були розміщені в 75 таких акваріумах.

М.П. Леонтович постійно публікував статті з акваріумістики, був активним членом товариства любителів природи Миколаєва. У 1901 році він вирішив відкрити свою колекцію для всіх бажаючих її побачити.

З того часу пройшло вже 120 років. П’ять поколінь фахівців віддали і віддають свої знання, сили і працю на розвиток зоопарку, а його колекція поповнилася тисячами тварин.

На сьогоднішній день Миколаївський зоопарк — один з найстаріших зоопарків України. Він має найбільшу колекцію диких тварин серед зоопарків України — близько 500 видів і понад 5000 особин.

Також зоопарк є одним з об’єктів природно-заповідного фонду України, який містить і розводить диких тварин з метою збереження генофонду зоологічних колекцій, особливо зникаючих, рідкісних, занесених до Червоної книги України та міжнародних Червоних списків. І єдиний в Україні має діючий музей історії зоопарку, який зараз є філією обласного краєзнавчого музею «Старофлотські казарми».

У зоосаду є свій прапор, герб і гімн, а його девіз: «Тільки нашими спільними зусиллями ми зможемо зберегти світ диких тварин».

Миколаївський зоопарк — єдиний представник України у Всесвітній асоціації зоопарків і акваріумів (WAZA), кандидат в членство Європейської асоціації зоопарків та акваріумів (EAZA), член Євразійської регіональної асоціації зоопарків та акваріумів (EARAZA), Міжнародної системи обліку тварин.

Він є одним з ініціаторів створення Української асоціації зоопарків і акваріумів (UAZA), президентом якої є директор Миколаївського зоопарку Топчий Володимир Миколайович. Учасник Європейської програми по збереженню рідкісних видів тварин (EEP).

Нагороджений «Кришталевим Рогом Достатку» (нагородою Міжнародного Академічного рейтингу «Золота Фортуна»), Грамотою Кабінету Міністрів України, Почесною відзнакою Миколаївського міського голови «За заслуги перед містом Миколаєвом». Переможець I Всеукраїнського конкурсу «100 кращих товарів України — 2003», конкурсу «Україна туристична» (2008 р).

З нагоди ювілею, співробітники зоопарку, які пропрацювали в ньому безперервно 5 і більше років, були нагороджені пам’ятним знаком «120 років Миколаївському зоопарку», який був заснований Миколаївським зоопарком для громадян України за значні заслуги перед Миколаївським зоопарком і суспільством в справі захисту, збереження і відтворення тваринного світу і розвитку зоопарківських справи в цілому.