Refresh

This website mycity.mk.ua/ is currently offline. Cloudflare's Always Online™ shows a snapshot of this web page from the Internet Archive's Wayback Machine. To check for the live version, click Refresh.

Обмеження права громадян на виїзд з території України: які можуть бути підстави? Роз’яснення юриста

29 апреля, 2021 12 :50

Адвокат, керуючий партнер у RELIANCE LAW COMPANY Дмитро Слободянюк в рубриці «Експертні поради. Право» на MyCity розповів про підстави та порядок застосування обмежень права громадян на виїзд з території України.

Поїздка за кордон для відпочинку чи роботи — це право кожного громадянина, яке закріплене законодавством. Конституція гарантує кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, свободу пересування, вільний вибір місця проживання та право вільно залишати територію України.

Проте бувають випадки, коли право громадян на виїзд за кордон може бути обмежене з певних підстав.

Порядок здійснення права громадян України на виїзд з України, випадки тимчасового обмеження права громадян на виїзд з України регулює Закон України «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України».

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України» підставами, які обмежують право громадян на виїзд за кордон, є:

— громадянину відомі відомості, які становлять державну таємницю. Обмеження мають бути доведені до відома особи власником, уповноваженим ним органом, керівником навчального закладу, командуванням військової частини під час прийняття на роботу, навчання, зарахування на військову службу, пов’язаних з допуском до відомостей, що становлять державну таємницю;

— стосовно громадянина у порядку, передбаченому кримінальним процесуальним законодавством, застосовано запобіжний захід, за умовами якого йому заборонено виїжджати за кордон, — до закінчення кримінального провадження або скасування відповідних обмежень;

— громадянин засуджений за вчинення кримінального правопорушення — до відбуття покарання або звільнення від покарання;

— громадянин ухиляється від виконання зобов’язань, покладених на нього судовим рішенням або рішенням інших органів (посадових осіб), що підлягає примусовому виконанню в порядку, встановленому законом, — до виконання зобов’язань або сплати заборгованості зі сплати аліментів;

— громадянин перебуває під адміністративним наглядом Національної поліції — до припинення нагляду.

У разі накладення на громадянина адміністративного стягнення за вчинення правопорушення, передбаченого частиною сьомою статті 184 Кодексу про адміністративні правопорушення (ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов’язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей), йому тимчасово обмежується право на виїзд з України з дитиною строком на один рік з дня накладення адміністративного стягнення, крім випадку, коли є нотаріально посвідчена згода на виїзд дитини другого з батьків.

Орган, що запровадив таке обмеження, зобов’язаний в одноденний строк повідомити про це громадянина України, стосовно якого було запроваджено обмеження, та центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.

Обмеження можуть бути зняті при винесенні виконавцем постанови про закінчення виконавчого провадження або постанови про скасування тимчасового обмеження у праві виїзду особи з України — у разі погашення заборгованості зі сплати періодичних платежів у повному обсязі.

Рішення, дії чи бездіяльність органів державної влади, посадових осіб і службових осіб з питань виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України можуть бути оскаржені у встановленому законом порядку.