Refresh

This website mycity.mk.ua/ is currently offline. Cloudflare's Always Online™ shows a snapshot of this web page from the Internet Archive's Wayback Machine. To check for the live version, click Refresh.

Відкриття ринку землі в Україні: хто та за яких умов зможе купувати землю? Роз’яснення юриста

6 мая, 2021 14 :30

Адвокат, керуючий партнер у RELIANCE LAW COMPANY Дмитро Слободянюк в рубриці «Експертні поради. Право» на MyCity розповів про особливості запуску обігу землі сільськогосподарського призначення в Україні.

З 1 липня 2021 року придбати ділянку зможуть лише українці як фізичні особи, і лише до 100 га в одні руки. Переважне право на придбання надаватиметься тим, хто орендує землю з 2010 року. При цьому ціна на земельні ділянки до 2030 року не може бути нижчою нормативної грошової оцінки. А вже починаючи із січня 2024 року купувати землю зможуть і компанії, але не більше ніж 10 000 га. Банк може отримати землю у власність лише як заставне майно і повинен продати за 2 роки.

Які особливості купівлі-продажу сільськогосподарської землі?

1. Перевірка покупця нотаріусом

Покупця будуть перевіряти на предмет можливості придбання ним землі в певних розмірах.

Перевірка проводиться з використанням відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Державного земельного кадастру, Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань. Якщо за результатами перевірки буде виявлено невідповідність таким вимогам — нотаріус відмовлятиме у посвідченні угоди.

А ще набувача або власника земельної ділянки перевірятимуть за суб’єктними ознаками, оскільки визначається перелік осіб, яким за будь-яких умов забороняється набуття права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення.

2. Безготівковість

Розрахунки, пов’язані зі сплатою ціни сільськогосподарських земельних ділянок за цивільно-правовими угодами, провадяться у безготівковій формі. Для цього покупцеві потрібно відкрити рахунок у банківській установі.

3. Звідки гроші?

Джерела походження коштів для купівлі земельної ділянки повинні бути документально підтверджені.

4. Які обмеження?

При відкритті ринку землі буде заборонено:

— продаж землі іноземцям до рішення референдуму;

— продавати державні та комунальні землі;

— продавати землю, що розташована ближче ніж 50 км до державного кордону;

— продавати землю громадянам Російської Федерації і представникам суб’єктів тероризму;

— продавати землю компаніям-офшорам.

Запровадження ринкового обігу земель сільськогосподарського призначення, забезпечення конституційних прав громадян України на вільне розпорядження своєю власністю, створення прозорих умов для набуття у власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення громадянами та юридичними особами України сприятиме розвитку аграрної галузі України, підвищенню вартості сільськогосподарських угідь, залученню інвестицій в сільське господарство України.