У Білорусі затримали засновника опозиційного телеграм-каналу NEXTA: для цього влада організувала спецоперацію із «мінуванням»

23 мая, 2021 17 :35

У Мінську екстрено посадили літак Ryanair, який летів із Афін у Вільнюс, через нібито повідомлення про його мінування. В аеропорту затримали співзасновника Telegram-каналу NEXTA Романа Протасевича, який перебував на борту.

Про це повідомляє білоруський правозахисний центр «Вясна» і лідерка білоруської опозиції Світлана Тіхановська. Пізніше затримання Протасевича підтвердили в міністерстві внутрішніх справ Білорусі.

Як повідомили в пресслужбі аеропорту Мінська білоруському виданню Onliner, пілоти літака запросили в Білорусі посадку через повідомлення про мінування на борту. У бік аеропорту стягнули спецтехніку й швидку допомогу.

Пасажирів літака попрохали пройти на повторний огляд, під час якого нібито й затримали Протасевича. Пізніше інформація про мінування не підтвердилась.

Литовське видання Delfi.lt з посиланням на Литовський міжнародний аеропорт повідомило, що борт Ryanair мав сісти у Вільнюсі, бо був ближчим до нього, ніж до Мінська. Але екіпаж вирішив приземлитися саме в Мінську.

«Наскільки мені відомо, між членом екіпажу й пасажиром відбувся конфлікт. Літак наразі успішно приземлився. Іншої офіційної інформації в мене немає», — повідомили Delfi.lt у відділі комунікацій Литовського міжнародного аеропорту.

Провладний Telegram-канал «Пул Первого» повідомив, що дозвіл на посадку борту Ryanair дав особисто Олександр Лукашенко. Він же розпорядився підняти в повітря винищувач МіГ-29 для супроводу літака.

Що відомо про Протасевича?

Після президентських виборів у Білорусі великої популярності набув Telegram-канал NEXTA, який щодня публікував перебіг подій у країні та анонсує проведення акцій. 20 жовтня 2020 року суд Центрального району Мінська визнав Telegram-канал NEXTA та його логотип «екстремістськими матеріалами».

Співзасновниками NEXTA є Степан Путило і Роман Протасевич. Їх оголосили в міждержавний розшук і внесли у список терористів в Білорусі. Проти них також відкрили кримінальні справи одразу за трьома статтями: про організацію масових заворушень, грубе порушення громадського порядку та розпалювання ворожнечі.

Протасевич — співзасновник і інших Telegram-каналів, які визнані в Білорусі екстремістськими, зокрема «Беларусь головного мозга». В останній час жив у Вільнюсі й був у команді Світлани Тіхановської, додає «Громадське».