Refresh

This website mycity.mk.ua/ is currently offline. Cloudflare's Always Online™ shows a snapshot of this web page from the Internet Archive's Wayback Machine. To check for the live version, click Refresh.

Порядок спадкування: чи спадкуються борги спадкодавця під час прийняття спадщини? Роз’яснення юриста

28 мая, 2021 12 :00

Адвокат, керуючий партнер у RELIANCE LAW COMPANY Дмитро Слободянюк в рубриці «Експертні поради. Право» на MyCity розповів про особливості спадкування боргів спадкодавця під час прийняття спадщини.

Згідно зі статтею 1218 Цивільного кодексу України до складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Який розмір боргів спадкується?

Відповідно до частини 1 статті 1282 Цивільного кодексу України спадкоємці зобов’язані задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості майна, одержаного в спадщину. Тобто якщо спадкоємцем було прийнято у спадщину 10 000 грн., вимоги кредиторів можуть бути задоволені в межах цієї суми.

Хто має повідомляти кредитора про смерть боржника?

Згідно з частиною 1 статті 1281 Цивільного кодексу України спадкоємці зобов’язані повідомити кредитора спадкодавця про відкриття спадщини, якщо їм відомо про його борги, та/або якщо вони спадкують майно, обтяжене правами третіх осіб.

В який термін можуть звернутись кредитори до спадкоємця з вимогою про сплату боргу?

Відповідно до частини 2 статті 1281 Цивільного кодексу України кредиторові спадкодавця належить пред’явити свої вимоги до спадкоємця, який прийняв спадщину, не пізніше шести місяців з дня одержання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину на все або частину спадкового майна незалежно від настання строку вимоги.

Що буде, якщо невідомо про наявність кредиторів?

Якщо кредитор спадкодавця не знав і не міг знати про прийняття спадщини або про одержання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину, він має право пред’явити свої вимоги до спадкоємця, який прийняв спадщину, протягом шести місяців з дня, коли він дізнався про прийняття спадщини або про одержання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину. У цьому випадку кредитор спадкодавця зможе звернутися в шестимісячний термін з моменту, коли він дізнався про отримання свідоцтва про прийняття спадщини.

Які дії можна зробити, якщо вам відомо про наявність кредиторів?

Якщо вам відомо про наявність кредиторів спадкодавця, ви можете звернутись із заявою, в якій повідомити про смерть спадкодавця та про прийняття вами спадщини, долучивши до такої заяви свідоцтво про прийняття спадщини. Таку заяву необхідно зареєструвати у кредитора або надіслати цінним листом з описом та з повідомленням за допомогою пошти.

У цьому випадку розпочинається шестимісячний термін, протягом якого кредитор може звернутись до вас із вимогою. Відсутність такої вимоги протягом шести місяців з моменту, коли кредитор дізнався про прийняття спадщини, є підставою для відмови в погашенні кредиту та узгоджується з судовою практикою.

Як дізнатись наявність боргів у спадкодавця?

Перевірити, чи є спадкодавець стороною судової справи, можна за посиланням https://court.gov.ua/fair/. Перевірка здійснюється за пунктом «сторона по справі», де необхідно вказати прізвище, ім’я та по батькові спадкодавця.

Перевірити, чи наявні виконавчі провадження щодо спадкодавця, можна за посиланням https://asvpweb.minjust.gov.ua/#/search-debtors.

Перевірити, чи є спадкодавець боржником, можна за посиланням https://erb.minjust.gov.ua/#/search-debtors.

Що робити, якщо я не хочу прийняти спадщину із боргами?

Згідно з частиною 1 статті 1268 Цивільного кодексу України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Для цього йому необхідно протягом шести місяців з дня смерті спадкодавця звернутись із заявою про відмову в прийнятті спадщини.

Законодавством не допускається, щоб спадкоємець відмовився від частини спадщини — не можна прийняти в спадщину, наприклад, квартиру і відмовитися від зобов’язань по виплаті кредиту.