Refresh

This website mycity.mk.ua/ is currently offline. Cloudflare's Always Online™ shows a snapshot of this web page from the Internet Archive's Wayback Machine. To check for the live version, click Refresh.

Це вже реальність: як імпланти Ілона Маска можуть змінити наше сьогодення

4 июля, 2021 23 :00

Засновник SpaceX і Tesla Ілон Маск неодноразово публічно заявляв, що боїться штучного інтелекту. У своїх твітах він порівнював його то з Північною Кореєю, то з ядерною війною. А у 2014 році на пресконференції у Массачусетському технологічному інституті взагалі назвав “найбільшою екзистенційною загрозою” людства та “викликанням демона”. Втім, такі погляди не заважають Маску бути на передовій розробок штучного інтелекту разом зі своїм проєктом Neuralink. Це медична дослідницька компанія, що працює над створенням інтерфейсу мозок-комп’ютер. Вчора Маск провів велику презентацію, під час якої продемонстрував перші результати її роботи.

Nauka.ua розповідає усе, що потрібно знати про діяльність Neuralink.

Останні новини

Від часу свого заснування у 2016 році компанії Neuralink встигла провести лише два публічних заходи. На останній презентації, що відбулася 28 серпня, у центрі уваги були свині — Гертруда, Джойс та Дороті. Коли Гертруда припинила ховатися за занавісками, команда змогла продемонструвати бездротовий зв’язок із пристроєм Neuralink, імплантованим у її череп. Пристрій зчитував активність її мозку та в режимі реального часу виводив ці дані на екран, поки Гертруда рилася в сіні у пошуках їжі.

Гертруда та активність її мозку. Neuralink / YouTube

Гертруда та активність її мозку. Neuralink / YouTube

За два місяці до презентації Гертруді вживили пристрій, що нагадує монету, з одного боку якої виходять надзвичайно тонкі дроти-електроди. Він призначений для імплантації під шкіру, при цьому електроди вставляються на кілька міліметрів у поверхню мозку. Вони можуть виявляти, коли нейрони спрацьовують, або випромінювати власні електричні імпульси.

Імплант під назвою Link. Neuralink / YouTube

Імплант під назвою Link. Neuralink / YouTube

Джойсу не вставляли жодних імплантів, він був присутній лише для того, щоб порівняти його поведінку з поведінкою Гертруди. Третій свині, яку звали Дороті, імплант спочатку встановили, а потім видалили. Таким чином команда сподівалася продемонструвати безпеку цієї процедури.

Але навіщо вставляти у мозок електроди?

Ідея

Усе почалося з романів шотландського письменника-фантаста Ієна Бенкса. У його творах про утопічне суспільство Культуру люди користуються “нейронним мереживом”, яке вживляється у мозок в молодому віці та дозволяє підключатися до штучного інтелекту, спілкуватися і навіть створювати резервні копії свого розуму на випадок смерті. Маск надихнувся цим образом, проте Neuralink не ставить собі за мету досягнення безсмертя.

Симбіоз людини та технології, якого прагне досягти Маск, потрібен для покращення якості життя. Першими продуктами Neuralink мають стати імплантовані електроди для лікування захворювань нервової системи. На останній презентації команда висловила надію, що такі пристрої зможуть як зчитувати, так і писати нейронні сигнали, допомагаючи при паралічі, депресії, безсонні, тривожності, травмах головного мозку, втраті слуху, інсультах та залежностях. Також імпланти можуть використовуватися разом із вдосконаленими допоміжними пристроями, дозволяючи, наприклад, контролювати штучні кінцівки або друкувати повідомлення у смартфоні за допомогою думок.

Метод вживлення імпланту. Neuralink / YouTube

Метод вживлення імпланту. Neuralink / YouTube

Насправді, такі наміри не настільки новаторські, як може здатися. Імплантати, що регулюють електричну активність мозку, вже використовуються, наприклад, при хворобі Паркінсона. А за допомогою технології BrainGate паралізовані люди можуть друкувати повідомлення на комп’ютері, обираючи по черзі літери на екрані. Це працює шляхом підключення імплантантів до моторної кори мозку: коли людина думає про рух, ця думка перетворюється на рухи курсору. Втім, цей метод все ще досить повільний, і компанія Маск сподівається пришвидшити процес.

Під час останнього анонсу члени команди Neuralink також висловили свої довгострокові надії на імпланти. Зокрема, використовувати їх для запису спогадів, телепатії та збільшення когнітивних можливостей людського мозку. У 2017 році Маск передбачав, що нейроінтерфейсами зможуть користуватися люди без медичної потреби в найближчі вісім-десять років. Втім, підприємець відомий оптимістичними оцінками щодо термінів своїх проєктів.

Втілення

Сучасні нейроімпланти використовують жорсткі електроди, що може спричинити пошкодження мозку. Neuralink планує знизити ризики завдяки більш гнучким електродам, але їхнє вживлення є набагато делікатнішим і складнішим завданням. Тож для цього Neuralink буде застосовувати спеціального робота-хірурга, якого компанія продемонструвала на останній презентації. Втім, поки що незрозуміло, чи буде це повністю автоматизована система, або ж їй допомагатимуть нейрохірурги.

  Робот-хірург. Neuralink / YouTube

Робот-хірург. Neuralink / YouTube

У майбутньому Neuralink сподівається зробити процес встановлення чипів неінвазивним та навіть таким, що не потребуватиме загального наркозу. Процес буде схожий на лазерну корекцію зору.

Минулого року Neuralink заявила, що розпочне клінічні випробування до кінця 2020 року. Втім, цього усе ще не сталося. Можливо, компанія була надмірно амбіційна зі своїми графіками, або ж їй відмовили в необхідному схваленні з боку Управління з продовольства і медикаментів США.

Електроди у мозку. Neuralink / YouTube

Електроди у мозку. Neuralink / YouTube

До того ж, Neuralink — не перша та не єдина компанія, що займається нейтроінтерфейсами. У неї є кілька серйозних конкурентів. Це, зокрема, Facebook, який придбав стартап Ctrl-labs. Ця компанія розробляє браслет, що дозволить керувати цифровими пристроями за допомогою розуму. Така методика сприятиме розробці складних продуктів для користувачів, включаючи віртуальну реальність та ігри. Ще один проєкт — Kernel. Він започаткований засновником платіжної системи Braintree Брайаном Джонсоном, який планує створити нейроімпланти для лікування різноманітних хвороб нервової системи. Схожий проєкт фінансує агентство Міністерства оборони США DARPA, яке сподівається пом’якшити наслідки травм та захворювань зорових та слухових систем військовослужбовців.

Окрім того, Neuralink необхідно розробити більш універсальний спосіб записування мозкових сигналів та втілювати свою методику безпечними, етичними та ефективними способами. У процесі роботи, скоріш за все, Neuralink доведеться вирішувати непередбачувані проблеми, такі як надмірне тепло, що генерується імплантатами, або швидке зношення імплантованих пристроїв.

Як і минулорічна презентація, вчорашній захід Маска, насправді, мав на меті рекрутинг. Тож якщо ви знаєтеся на біології, робототехніці, електроніці, хімії, хірургії, або ж добре ладните з тваринами — це ваш шанс.